Národný futbalový tunel

Od: Dana Čahojová

Vedeli ste, že spoločnosť Národný futbalový štadión nie je národná ale súkromná? Vedeli ste, že napriek tomu jej štát prideľuje mnohomiliónové dotácie a mesto lukratívne pozemky za symbolické sumy? V súvislosti s tým hrozí rozsiahla likvidácia športovísk a „darované“ pozemky sa menia zo športu na komerčnú výstavbu. Pre vytrvalcov schopných sledovať thriller bez dobrého konca tzv. Národný futbalový štadión – je načase pomenovať veci pravým menom.

Kto je spoločnosť Národný futbalový štadión

Národný futbalový štadión je akciová spoločnosť, ktorá vznikla v roku 2006 za účelom podpory športových, kultúrnych a spoločenských podujatí a výstavby Národného futbalového štadióna (ďalej NFŠ). V čase jej zrodu boli akcionármi predstavitelia najväčších bratislavských futbalových klubov a Slovenský futbalový zväz (ďalej SFZ). Neskôr sa ním vraj malo stať i mesto Bratislava. Lenže…

Takmer súčasne so vznikom NFŠ a.s. sa vtedajšiemu predstavenstvu najväčšieho bratislavského futbalového klubu Slovan (predsedom bol Ľudovít Černák) podarilo za korunu predať novovzniknutej firme Tesako s.r.o. (vznik 2006) ( odkaz TU )svoj vlastný štadión na Tehelnom poli i s pozemkami pod ním. Vzápätí bol zastupiteľstvu Bratislavy pod vedením primátora Ďurkovského predstavený projekt národného futbalového štadióna na Tehelnom poli – teda na pozemkoch získaných Tesakom. Keďže pozemky už boli súkromné a vízia nového štadióna lákavá, poslanci bez reptania schválili zámenu pozemkov.

ZÁZNAM HLASOVANIA

table

Firma Tesako zamenila svoje pozemky na Tehelnom poli získané za jednu korunu od Slovana za Pasienky s neporovnateľne vyššou hodnotou.
Po zámene pozemkov nasledovalo mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti Národný futbalový štadión (august 2007), kde za akcionára pribrali spoločnosť Tesako. Nasledovalo navýšenie základného imania NFŠ a.s. a Tesako sa tak stalo 90 %-ným vlastníkom spoločnosti NFŠ. (ODKAZ TU)

Teraz už súkromná spoločnosť NFŠ získala od mesta Bratislavy v záujme vidiny národného štadióna na Tehelnom poli nájom mestských pozemkov za neuveriteľných 33 euro ročne na 50 rokov dopredu.

ZÁZNAM HLASOVANIA

Výsledok je jednoznačný. Tesako – súkromná spoločnosť s minimálnymi nákladmi získala všetko: Pasienky, prostredníctvom NFŠ a.s. 50-ročný nájom Tehelného poľa prakticky zadarmo a napokon i samu akciovku NFŠ a.s..

Ak by chcela samospráva hlavného mesta aktívne pomáhať pri parcelovaní Bratislavy medzi veľkopodnikateľov, nekonala by inak.
Bude sa konečne budovať Národný futbalový štadión?

Ilustračná mapka Tehelného poľa a Pasienkov z Google Maps
mapa

 

Pochybné kroky pokračujú

Prvá vláda Róberta Fica sľubovala podporiť výstavbu NFŠ 70 miliónmi eur. Vláda Ivety Radičovej túto dotáciu stopla. Terajšia Ficova vláda opäť sľúbila tomuto súkromnému projektu dotáciu „len“ vo výške 27,2 milióna eur. To by sa dalo vysvetliť nielen krízou, ale i poklesom skutočných plôch určených na šport v projekte NFŠ a nárastom plôch určených na komerčné využitie.

Dnes hrozí, že to, čo požehnal Ďurkovský (bývalý primátor) s Laurincom (bývalý prezident SFZ) dokončí súčasný primátor Ftáčnik a mestské zastupiteľstvo. Od počiatku myšlienky NFŠ totiž pochybné kroky, niektoré i v rozpore so zákonom pokračujú. Spoločnosti NFŠ žiada mesto o nájom ďalších pozemkov v súvislosti s projektom národného štadióna. V projekte „štadióna“ však dnes dominujú 17 a 23-poschodová budova, administratívne priestory, ubytovacie zariadenie, 314 bytov a obchodná pasáž. Možno všetci čitatelia nepochopia, že sa jedná o priamy rozpor s územným plánom a poskytnutie alibi Stavebnému úradu Nové Mesto na vydanie územného rozhodnutia a stavebného povolenia. Čo však vidí každý, je obrovský nepomer medzi podsúvaným reprezentačným štadiónom a developerskou realitou.

Plocha administratívnych priestorov bude 18 610 m2, plocha obchodného centra bude 16 960 m2, plocha 314 bytov 26 250 m2. Plocha štadióna činí asi polovicu celkovej úžitkovej plochy z toho hracia plocha je iba 9 360 m2. Na výstavbu je určená vládna dotácia a štadión slúži ako hlavný argument pre ďalšie rokovania s mestom!

Že je projekt v priamom rozpore s platným územným plánom Bratislavy, je veľmi dôležité. Ten totiž definuje Tehelné pole ako územie určené na šport, telovýchovu a voľný čas. Napriek tomu primátor Ftáčnik podpísal 29. 2. 2011 súhlas s takýmto zámerom! Viac informácií môžete nájsť tu:

 

Prečo je téma stále aktuálna?

Pred poslancami mesta stojí dnes ďalšie vážne rozhodnutie. Schvália nájom ďalších parciel alebo vypovedia pre mesto tak nevýhodnú zmluvu? Priznajú, že na „darovanom“ pozemku sa chystá projekt neprimeraný pôvodnej myšlienke a naúčtujú podnikateľovi aspoň komerčný nájom? Alebo mu predajú pozemky za obskúrny „znalecký odhad“ a tým rozviažu investorovi ruky a de facto prikryjú nedodržanie územného plánu?

Upozorňujem, že mesto je dnes vo výhodnej pozícii. Môže odstúpiť od zmluvy s NFŠ (prenájom pozemkov na Tehelnom poli 33 euro ročne / 50 rokov), lebo nebola splnená zmluvná podmienka totiž právoplatné kolaudačné rozhodnutie na stavbu NFŠ do 30.6.2012.

Ako zainteresovaná do športu mládeže i komunálnej politiky viem veľmi dobre, že šport si zaslúži podporu a pomoc. V popredí debát priaznivcov športu i odporcov plytvania verejnými peniazmi však výstavba tzv. národného štadióna zostáva oprávnene. Je pravda, že telovýchova a šport nemajú medzi politikmi mnoho zástancov, miznú ihriská, rušia sa športové školy, úroveň telesnej kultúry mládeže je viac ako varovná. Karlovu Ves nevynímajúc. Určite si spomeniete, ako i náš mládežnícky futbalový klub prišiel o ihrisko, a do dnešného dňa sa nenašla politická vôľa problém vyriešiť. Pre nápravu týchto žalostných skutočností sa nerobí takmer nič. Dúfať však, že na Tehelnom poli bude raz trénovať bežná bratislavská mládež je sci-fi. Zneužitie národnej hrdosti názvom projektu a čerpanie verejných peňazí naň je veľká nehoráznosť, ktorá podporuje nespravodlivosť v slovenskom športe. Primátor a poslanci mesta sú v tejto veci veľmi dobre informovaní. Mnohí z nich sedia na svojej stoličke už niekoľko volebných období. Ich budúce rozhodovanie závisí aj od našej pozornosti. Futbalisti v Bratislave majú za sebou už celý rad smutných skúseností. Snáď ešte nie je ruka v rukáve a všetky obchody úspešne zavŕšené.

Vyššie spomínané Tesako totiž dnes žiada odškodné od mesta za používanie priestorov na Pasienkoch dva roky dozadu a športovým klubom vyrúbilo likvidačný komerčný nájom.

Tesako zároveň vyvíja snahu o zmenu územného plánu na Pasienkoch zo športu, telovýchovy a voľného času v prospech výstavby. Na poslednom zasadaní mestského zastupiteľstva už nahlas odznelo, že je možná i ďalšia zámena pozemkov alebo „aspoň“ zmena územného plánu. V prípade tak silných lobistických tlakov nemajú poslanci s primátorom ďaleko od slov k činom. Dá sa predpokladať, že v kuloároch sa už uzatvárajú dohody.

Obetujú poslanci i futbalový a atletický štadión Interu na Pasienkoch na výstavbu? Budú Pasienky zachraňovať ďalšou nevýhodnou zámenou pre mesto? Bola táto „záchrana“ očividnou súčasťou plánov investora?

Na záver si skúste tipnúť, kto stál za zánikom úspešného FK Inter z Pasienkov. Bola to spoločnosť Asset a.s., v orgánoch ktorej, podľa informácie z obchodného registra, zhodou okolností sedeli rovnakí ľudia ako v orgánoch spoločnosti NFŠ a.s. Výpis z obchodného registra nájdete TU.
Názor bývalého ministra práce a sociálnych vecí Jozefa Mihála (SaS), ktorý zachránil mládežnícky futbal Interu TU

Ako toto všetko môže tak hladko prejsť?

Minimálne preto, lebo otcovia nášho mesta už niekoľko volebných období mylne vychádzajú z predpokladu, že Bratislavčania potrebujú ďalšie administratívne priestory, luxusné nákupné centrá a byty lukratívnej adresy. Nevadí im, že sa stávajú hrobármi, po ktorých zostáva cintorín futbalových ihrísk a možno i klubov. Je to tak, lebo sa úmyselne nezdôrazňuje fakt, že Národný futbalový štadión je čisto súkromná spoločnosť priamo dotovaná štátom a nepriamo ale rovnako veľkoryso cez pozemky aj mestom. Je to i preto, lebo hlavným zdôvodnením tak ústretového nájmu bola síce podpora športu, ale ktože si to už dnes pamätá. Nepochybne i preto, že na Slovensku jeden môže, druhý nie.

Kto môže realizovať súkromný projekt úhľadne zahalený verejným záujmom za štátne peniaze na mestskom pozemku dokonca v rozpore s územným plánom? Kto je Tesako?

 

„Majitelia firmy Tesako nie sú známi. Hlási sa k nej J&T Real Estate, ktorá ju označuje za svojho klienta.“ (SME, 20. 10. 2013 20:00 | Michal Durdovanský)

 

Všetci tušíme, že tu nejde o šport, ale v lepšom prípade o obchodovanie s ním, v tom horšom o snahu získať športovú kulisu, za ktorou sa skrývajú výnosné obchody napojené na verejné zdroje. Hľadať chyby na strane podnikateľov nie je namieste. Podnikanie je súťaž hoci nie vždy vedená férovými prostriedkami. Jej protiváhou, zárukou spravodlivosti a ochrany verejného záujmu, by však mali byť volení predstavitelia mesta. Tu sa treba pýtať, prečo pravidelne a vytrvalo uprednostňujú prospech biznismenov pred verejnými záujmami bez obáv z vyvodenia osobnej zodpovednosti.

Tak ako nie všetko čo sa volá sociálne, je sociálnym, a nie všetko čo o sebe tvrdí, že je demokratické, je naozaj demokratické, tak ani to, čo sa vydáva za národné, nemusí vonkoncom byť národným. Viac sa dočítate i TU

Poslanci i primátori sa síce menia. Bermudský trojuholník národného futbalového štadióna, hokejového štadióna a cykloštadióna, v ktorom miznú obrovské finančné prostriedky, nám zostane navždy.

Kto a ako hlasoval v týchto veciach, doplňujúce materiály a video o tejto kauze nájdete na www.nasa-bratislava.sk.

 

Politici sa zo všetkého najviac obávajú verejnej kontroly. Mnohým vyhovuje, že problém Národného futbalového štadióna je tak zamotaný, že mu verejnosť nerozumie. Veľkorysý pojem “Národný futbalový štadión” však prekrýva mnohé podivuhodné transakcie, ktoré majú spoločné črty – poškodenie verejného záujmu a podporu súkromného biznisu.

Ak chcete pomôcť športu a vyvinúť nátlak na mestských poslancov pred ďalším rozhodovaním vo veci, tak prosím šírte tento článok. Kontrolujte si poslancov vášho volebného obvodu, ako hlasujú v takýchto závažných kauzách.

Prosíme o šírenie tu:
vybrali.sme.sk
Hlasovaním na Vybrali.sme.sk

Z našej stránky na Facebooku:

Priamo:

od Dana Čahojová
nezávislá poslankyňa Karlovej Vsi
predsedníčka komisie pre šport
danka