Ako chránime dážďovníky a netopiere v Karlovej Vsi

Naše mestá obýva viacero živočíšnych druhov, ktorým človek výstavbou budov v minulosti neúmyselne vytvoril ideálne podmienky na hniezdenie a úkryt. Sú to napríklad belorítky, dážďovníky a netopiere, ktoré sa vyskytujú aj na našich bratislavských sídliskách.

Práve dážďovníky patria na celom Slovensku ku najviac ohrozeným druhom spomedzi sťahovavých vtákov. Na svojich zimoviskách v tropickej Afrike, ako aj cestou tam a späť, musia prekonávať najrôznejšie nebezpečenstvá. Prekvapivo však najväčšie nebezpečenstvo im hrozí tu u nás, na miestach, kde by sa mali cítiť ako doma.

Práve dážďovníky ako aj niektoré druhy netopierov v dôsledku zániku svojich prirodzených biotopov začali už dávnejšie hniezdiť na panelových domoch a výškových budovách. Využívajú na to rôzne špáry medzi panelmi a vetracie otvory, ktoré im pripomínajú ich prirodzené úkryty – skalné štrbiny a dutiny stromov. Nakoľko sa správajú nenápadne, obyvatelia budov o nich často ani nevedia a problémy nastávajú až pri zatepľovaní. To predstavuje pre dážďovníky a netopiere smrteľné nebezpečenstvo. Často bývajú vo svojich úkrytoch pochované zaživa pod vrstvou tmelu alebo polystyrénu. Môžu hovoriť o šťastí, ak sa im podarí včas uniknúť a prídu tak len o svoje hniezdo s vajíčkami či mláďatami. Súčasne prichádzajú o možnosť hniezdenia a úkrytu v ďalších rokoch.

Tieto živočíchy pritom dokážu byť pre človeka mimoriadne užitočné. Živia sa výhradne hmyzom a vedia tak pomerne efektívne likvidovať napríklad aj premnožené komáre. Dážďovníky lietajúce medzi domami môžu uloviť v priebehu dňa niekoľko tisíc komárov, v noci ich pri tejto činnosti zase vystriedajú netopiere. Jeden netopier dokáže skonzumovať za noc až 3000 komárov. V porovnaní s jednorazovými chemickými postrekmi je takáto biologická ochrana výrazne lacnejšia, dlhodobá, a najmä bez vedľajších zdravotných rizík. Obyvatelia domu s kolóniou dážďovníkov či netopierov tak majú od jari do jesene prakticky zadarmo k dispozícii „živý ochranný štít“ proti komárom, ktorého výhody však často vedia oceniť, až keď oň prídu.

Okrem toho, že sú užitočné, všetky druhy vtákov aj netopierov sú u nás chránené zákonom. Počas zatepľovania je stavebník povinný zabezpečiť pre nich také podmienky, aby mali šancu prežiť na budove aj po zateplení. V súčasnosti sa na tento účel používajú špeciálne búdky pre dážďovníky a netopiere, ale aj iné technické riešenia, ktoré im umožňujú dostať sa ku svojim hniezdam a úkrytom aj po zateplení budovy.

S cieľom pomôcť týmto jedinečným živočíchom prežiť aj na území našej mestskej časti schválili nedávno poslanci miestneho zastupiteľstva Zásady podpory ochrany hniezdnej populácie dážďovníka obyčajného a netopierov pri zatepľovaní a iných stavebných úpravách budov na území Karlovej Vsi. Podľa schváleného materiálu môžu správcovia budov mestskú časť požiadať o finančný príspevok na nákup a inštaláciu špeciálnych búdok pre dážďovníky a netopiere, ako aj na realizáciu iných technických opatrení. Karlova Ves sa tak po Púchove stala druhou samosprávou na Slovensku, ktorá bude takým¬to spôsobom systematicky podporovať tieto chránené živočíchy na svojom území.

Už niekoľko dní po schválení dokumentu sa začali na miestnom úrade hlásiť prví záujemcovia o búdky. Viacerí občania sa nechcú zmieriť s tým, že im v minulosti po necitlivom zateplení domu dážďovníky či netopiere zmizli a chceli by ich teraz búdkami prilákať naspäť. Boli by sme radi, keby sa takýto citlivý prístup k dážďovníkom a netopierom rozšíril aj do ostatných bratislavských mestských častí, ako aj do miest a obcí na celom Slovensku.

Jaromír Šíbl
nezávislý poslanec