Ako sa na župných cyklocestách peniaze rozkotúľali

Máte radi prechádzky po prírode? Ja ich zbožňujem. Rada chodím pešo alebo na bicykli. Rada si na náročnej túre oddýchnem. Pri krásnom upravenom cykloodpočívadle je to ideálne. Alebo nie?

Srodinou sme sa nedávno vybrali po Moravskej cykloceste až do Malých Levár. Blížili sme sa k prístrešku, ktorý z diaľky vyzeral nádherne. Prečo by aj nie – veď je to nová stavba (z roku 2014). To bude oddych! Aké bolo naše sklamanie, keď odpočívadlo zblízka ukázalo svoje nedostatky. Popraskaný betón, ohnutá strieška, povypadávaný dreve- ný obklad. Doma mi to nedalo. Zistila som, že tých zopár „sfušovaných“ lavičiek, stojanov na bicykle a striešku dal vyrobiť z našich peňazí Bratislavský samosprávny kraj za takmer 14 tisíc eur. To je suma, za ktorú by sme mohli mať takých nových odpočívadiel na cykloceste aspoň tri – štyri kusy. Jazdíme bicyklom aj po Rakúsku, altánkov pre cyklistov je tam
hodne, sú jednoduché, na krátke zastavenie, malý oddych, osvieženie. Načo je cyklistom prístrešok za toľké peniaze?

To som ešte netušila, že na ďalšom výlete narazím na ešte drahšie prekvapenie.


Odpočívadlo Malé Leváre – „fušerina“ sa ukázala hneď na jar – župa znaleckým posudkom zistila nesúlad s projektovou dokumentáciou a aj konštrukčné vady.

Keď idete bicyklom po vinohradníckej cykloceste do Svätého Jura, určite sa zastavíte pri Pustom kostolíku. Je to pekné miesto. Tento rok sa okolo kostolíka objavili mladé stromčeky, novučké odpočívadlo so strieškou, okolo múrik z kameňa, dreva, hracie prvky, lavičky, stojany na bicykle. Krása. Žiaľ, prvý silnejší aprílový vietor strechu odfúkol. Po predošlej skúsenosti som si vyhľadala dokumentáciu a neveriacky som si musela hneď pozrieť aj portál nehnutelnosti.sk. Cykloodpočívadlo vrátane sadových úprav a úpravy okolia nás všetkých vyšlo na neuveriteľných 65 944,10 eur. To je cena rodinného domu v blízkom okolí. Ako je možné, že dnes, keď sú tak ostro sledované projekty v prospech cyklodopravy a cykloturistiky, sa také niečo môže stať? Ako mohlo takéto plytvanie a nekvalitná práca uniknúť pozornosti kompetentných? Mám inú predstavu o zodpovednom nakladaní s ve- rejnými prostriedkami. A vy?


Odpočívadlo Pustý kostolík, Svätý Jur – na odkaze pre starostu som našla vysvetlenie odtrhnutej strechy – cyklood- počívadlo nebolo vďaka viacerým nedostatkom skolaudované a v tom čase prebiehalo odstránenie závad.

Lívia Poláchová
nezávislá poslankyňa