Bude v OD Centrum ďalšia herňa?

Hazardné hry už zakázali vo Viedni, Brne, Sabinove aj Trenčianskej Turnej. Dokážeme to aj v Bratislave?

Obchodný dom Centrum poznajú snáď všetci Karlovešťania. Keď sa prednedávnom začala jeho rekonštrukcia, mnohí sme sa potešili, ako nám bude lepšie slúžiť – krajší, funkčnejší, modernejší.

Pôvodne z neho po rekonštrukcii mala byť znovu predajňa potravín. V minulom roku však spoločnosť CITY CORP REAL, a.s., ktorá je vlastníkom stavby, požiadala o „zmenu v užívaní časti stavby“. Namiesto potravín tam chcela zriadiť herňu na prevádzkovanie hazardných hier.

Bývalá starostka Karlovej Vsi Iveta Hanulíková s touto navrhovanou zmenou nesúhlasila a nepovolila ju (rozhodnutie stavebného úradu MČ BA – Karlova Ves, č. KV/SU/2427/2014/10004/VK zo dňa 11.07.2014). Aké však mala na to zákonné dôvody? Prakticky žiadne. Príslušná legislatíva totiž neumožňuje takúto žiadosť zamietnuť, pokiaľ žiadateľ splní všetky zákonom stanovené podmienky, čo sa v tomto prípade aj stalo.

Prečo teda bývalá starostka nesúhlasila so zriadením herne, keď aj tak mohla predpokladať, že odvolací orgán jej rozhodnutie ako nezákonné zruší a herňa tam nakoniec aj tak bude? Do úvahy prichádzajú najmä dve možné vysvetlenia – alebo bol stavebný úrad, na čele ktorého stála ona, celkom nekompetentný alebo to bol od nej len šikovný predvolebný ťah. Je jednoduché povedať voličom, ktorí sa v príslušnej legislatíve nevyznajú: „Ja som to nepovolila! (a keď ma znovu zvolíte, ani nikdy nepovolím)“. Zodpovední budú tí druhí, tí zlí – odvolacím orgánom je v tomto prípade Okresný úrad Bratislava. Samozrejme, že to už bude po voľbách.

A tak sa aj stalo. Okresný úrad Bratislava, odbor výstavby a bytovej politiky, predmetné rozhodnutie karloveského stavebného úradu 16.02.2015 zmenil a zriadenie herne povolil. Ani on však nemal príliš na výber, ak nechcel konať v rozpore so zákonom. Nová herňa teda s najväčšou pravdepodobnosťou v OD Centrum bude. Nemôže tomu zabrániť ani súčasné vedenie Karlovej Vsi a nemohla to ani bývalá starostka. Tá však aspoň nemusela sľubovať to, čo mohla dobre vedieť, že nebude môcť splniť.

Sú len tri možnosti ako dostať hazardné hry z Karlovej Vsi a z celej Bratislavy:

  • zmenou zákona o hazardných hrách (nedávna poslanecká iniciatíva v parlamente sa skonči¬la neúspešne – opoziční poslanci navrhovali zmenu zákona tak, aby si o povoľovaní ha-zardných hier na svojom území mohla každá mestská časť rozhodovať samostatne)
  • prísnejšou reguláciou v územnom pláne mesta a v územných plánoch zón (vieme dobre, ako dlho to trvá)
  • prijatím všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardných hier mestským zastupi¬teľstvom – to však podľa súčasného znenia zákona o hazardných hrách musí platiť na celom území mesta, musí sa týkať všetkých hazardných hier a petíciu za jeho prijatie musí najprv podpísať aspoň 30 % zo všetkých oby¬vateľov Bratislavy starších ako 18 rokov

Dňa 31.03.2015 sa uskutočnilo pracovné stretnutie zamestnancov bratislavského magistrátu so zástupcami mestských častí k problematike prevádzkovania hazardných hier na území hlavného mesta. Na stretnutí zástupcovia jednotlivých mestských častí prezentovali svo¬je skúsenosti a názory na túto problematiku. Väčšina z nich sa zhodla v tom, že hazardné hry v Bratislave nechceme. Zástupcovia magistrátu preto prisľúbili v iniciatíve ďalej pokračovať.

V zázname z rokovania sa možno dočítať:

„…Nakoľko sa väčšina predstaviteľov jednotlivých mestských častí priklonila k iniciovaniu petície v zmysle zákona o hazardných hrách, (magistrát) vytvorí text petície, ktorý bude možné pripomienkovať. Rovnako tak sa kontinuálne v interakcii so zástupcami mestských častí pripraví text internej smernice hlavného mesta za účelom upravenia postupu hlavného mesta pri udeľovaní súhlasov. Napokon, v interakcii s mestskými časťami bude iniciovaná aj legislatívna zmena aktuálneho znenia zákona o hazardných hrách…“

Zdá sa tak, že predsa len pomaly začína svitať na lepšie časy.

Jaromír Šíbl
nezávislý poslanec