Ďalší smutný príbeh v Karlovej Vsi – Svrčia ulica

Nie všetci Karlovešťania tušia, kde je Svrčia ulica. Je to nenápadná ulica v staršej časti Karlovky, ktorá však svojim významom prekračuje hranice Bratislavy. V septembri roku 1961 tu totiž otvorili novú Základnú školu internátnu pre slabozraké deti. Výber miesta nebol náhodný. Územie bolo určené na výstavbu so zameraním na školstvo. Na jeho okraji sa neplánovala väčšia intenzita dopravy. Po otvorení školu navštevovalo 144 žiakov. Postupne sa rozširoval záber školskej činnosti aj činnosti mimo vyučovania. Nadviazali sa kontakty v rámci Československa, v Maďarsku, Nemecku i Holandsku. Neskôr začali vzdelávať i nevidomé deti.
fotka_skoly
Škola, ktorá vďaka úsiliu pedagógov a žiakov preslávila v zahraničí aj Karlovu Ves, má dnes viac ako 50 rokov. Je cenným vkladom spoločnosti, ktorá sa chce starať o tých, ktorí majú vážne zdravotné postihnutie a potrebujú pomoc. Úspešnému pôsobeniu školy dnes hrozí neodôvodniteľné narúšanie a možno postupné okliešťovanie. V jej tesnej blízkosti sa chystá výstavba, ktorá v danom mieste nemá nijaké odborné a ľudské opodstatnenie. Výstavba do územia vnesie neprijateľný kontrast a neúmerné zaťaženie. Taká je v priamom rozpore s oprávnenými záujmami žiakov Spojenej školy internátnej, ich rodičov a verejnými záujmami chránenými zákonmi a inými predpismi.

Ochrana verejnoprospešnej funkcie školy a práva postihnutých detí na vzdelávanie v podmienkach bezpečných pre človeka si vyžadujú náležité zodpovedné posudzovanie a rozhodovanie. Význam pre spoločnosť sa nedá merať len kritériami pre výkon vlastníckeho práva.

Pozemky, ktoré majú byť zastavané, sú a boli v osobnom vlastníctve. V roku 2009 Hlavné mesto SR Bratislava súhlasilo so stavebným zámerom. V roku 2011 ho nahradil súčasný zámer od spoločnosti Bytoč-Bau Bratislava, ktorý svojou hmotou akoby predchádzajúcemu z oka vypadol, a ktorý vyvoláva oprávnené obavy, zhrozenie a odpor.

Vlastníkom miestnej komunikácie Svrčia ulica je mesto Bratislava. To vydalo súhlas so stavbou domu šírky cca 40 m a hĺbky cca 22 m so 6 nadzemnými podlažiami, hoci veľmi dobre pozná miestne pomery. Cesta slúži pre činnosť školy pre nevidomých a slabozrakých a je bez chodníkov. Pozornosť v oblasti dopravy venovalo navrhnutému parkovisku v oblúku križovatky a alibisticky odkázalo na potrebu vyjadrenia cestného správneho orgánu, ktorým je Mestská časť Karlova Ves. Ignorovalo platný regulatív o 15 %-nom obmedzení zásahov v stabilizovanom území. Ten istý prístup zopakovala Mestská časť Karlova Ves zastúpená starostkou pri rozhodovaní ako stavebný úrad. Podľa parametrov stavby ide o zásah v rozsahu nad 50 % plochy pozemku, ktorý má stavebník k dispozícii. Po námietkach, v čase účinnosti VZN č. 17/2011, alibisticky mesto opísalo nový záväzný regulatív, ktorý mesto prijalo v rámci zmien a doplnkov územného plánu a ktorý vylučuje umiestnenie stavby v stabilizovanom území, ak má také vlastnosti ako má umiestnená stavba. Napriek tomu potvrdilo svoj súhlas.
V oboch fázach ignorovala prípustný podiel do 30 % plochy nadzemných podlaží na funkciu bývania. Predmetom posudzovania a rozhodnutí bola stavba Bytový dom. Logicky, všetky plochy nadzemných podlaží slúžia funkcii bývania. Plocha pozemku, ktorý má stavebník k dispozícii, má výmeru 1 655 m2. Podlažná plocha bytov má výmeru cca 2 580 m2.

Mestská časť Karlova Ves ako cestný správny orgán vydala k napojeniu vjazdov z komunikácie Svrčia záväzné stanovisko listom zo dňa 4.7.2011. Obsah v rozhodnutí zamlčala, hoci je to v časti Požiadavky vyplývajúce zo stanovísk dotknutých organizácií, orgánov štátnej správy a obce. Logicky by sa dalo súdiť, že nemá nijaké požiadavky, lebo v rozhodnutí ich neuviedla.

Smutné je, že odvolací orgán v posudzovaní a rozhodnutí našiel iba jedinú chybu – počet parkovacích miest na povrchu, ktoré doplnil. Podstatu hrozby zámeru nechal v platnosti. Dotknutým ľuďom nezostalo iné ako podať žalobu.

Ako obvykle, problémom je správna metodika aplikácie regulatívov, ktoré sú určované pre veľké územia, ak sa žiada o súhlas pre pozemky s malou výmerou. Nie je to len odborná záležitosť. Súvisí s morálkou a zodpovednosťou. V žiadnom prípade pri povoľovaní stavieb nemožno súhlasiť a mlčať, ak je použitý princíp: „Kto skôr príde, ten skôr melie.“ v prospech investora a princíp: „Komu sa nepáči, nech sa súdi.“ pre ľudí, ktorí už v danom území žijú, desiatky rokov poctivo platia dane, a vďaka ktorým môžu fungovať štátne orgány a orgány územnej samosprávy.
Prirodzenú ochranu stavebným úradom by mal požívať bežný človek – laik, verejná inštitúcia v danom území a nie investor. Ten by mal svoje právo dokazovať pred súdom.

Podľa čl. 2 ods. 1 Ústavy SR štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo. Preto je dôležité komu zveria ľudia výkon volených funkcií. Predovšetkým funkcie starostu mestskej časti. To priamo ovplyvňuje výsledky rozhodovania a kvalitu života aj v našej mestskej časti.

Ing. Vladimír Dulla
odborný člen komisie výstavby a územného plánovania
pri Miestnom zastupiteľstve
Mestskej časti Karlova Ves