Fischerova stavba vyrástla ako hríb po daždi

História ročnej snahy zastaviť výstavbu bytového domu, ktorá porušuje zákon

Bratislavčania musia len smutne konštatovať, že táto nelegálna stavba narástla nečakane, nebadane a tak rýchlo a potichúčky ako hríby v lese. Presne pred rokom v tomto čase sme ako občianski aktivisti v Bratislava otvorene (BAO) začali upozorňovať samosprávu na nevhodnú výstavbu bytového domu na najexponovanejšom mieste panorámy hradného vrchu. V tom čase tam bol len skelet stavby s garážou pre 5 vozidiel…

Stavebník Ing. arch. Dušan Fischer nerešpektuje schválený územný plán zóny Podhradie a stavia dom podľa svojej ľubovôle, pričom ničí tradičnú historickú vedutu Bratislavy. Deje sa to zvlášť hrubým a nekultúrnym spôsobom, ktorý zasahuje do vzhľadu mestskej pamiatkovej rezervácie.

Patrí sa zrekapitulovať, čo sa za ten rok udialo:

  1. 30.11.2011 BAO vydáva tlačovú správu, pripája sa ku kritickej výzve kunsthistorika J. Lenharta adresovanej primátorovi, hlavnej architektke Bratislavy, starostke Starého Mesta a poslancom.
  2. 16. 12. 2011 magistrát písomne upozorňuje stavebníka, že zjavne nedodržuje povolenú maximálnu výšku zástavby, čím okrem iného nedodržuje Územný plán zóny Podhradie (UPZ).
  3. 24. 1. 2012 Staré mesto vykonáva štátny stavebný dohľad. Zisťuje, že stavba je v rozpore so stavebným povolením. Vyzýva stavebníka na zastavenie stavebných prác a uvedenie stavby do súladu s právoplatnou stavebnou dokumentáciou.
  4. Stavebník výzvu na zastavenie stavebných prác nedodržuje, na stavbe sa pracuje. Stavebník požiadal Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) o záväzné stanovisko pre zmenu stavby pred dokončením.
  5. KPÚ vydáva stavebníkovi 7. 2. 2012 nesúhlasné záväzné stanovisko k zmene stavby pred dokončením. V ňom okrem výšok namieta nesplnenie „riešenia proporcionality a tektoniky uličných fasád a strechy“. Na stavbe sa stále pracuje!
  6. 28.3.2012 BAO upozorňuje nato, že stavba nedodržuje podstatné podmienky ÚPZ Podhradie z jeho záväznej textovej časti. Okrem spomenutých výšok a objemov majú byť objekty ukončené šikmými strechami s tvrdou šablónovou strešnou krytinou, má byť zachovaný existujúci charakter strešnej krajiny a ďalšie dôležité regulatívy, ktoré majú zabezpečiť tradičný historický ráz hradného vrchu ako pamiatkovej rezervácie. Na stavbe sa stále pracuje!
  7. 4.4.2012 oznamuje Staré Mesto začatie konania o dodatočnom povolení stavby a vyzýva stavebníka na predloženie potrebných dokladov. Zároveň vydal rozhodnutie o prerušení tohto konania.
  8. 12.4.2012 BAO pozýva občanov na protestnú demonštráciu a zverejňuje písomné požiadavky proti výstavbe bytového domu na Beblavého, ktoré predložilo kompetentným orgánom, zákonodarcom, samospráve a štátnej správe. Okrem toho poslalo list ministrovi kultúry a ministrovi dopravy s cieľom upozorniť na akútnu potrebu novelizácie pamiatkového a stavebného zákona. Na stavbe sa stále pracuje!
  9. 18.4.2012 sa koná protestná demonštrácia pred Fischerovým domom. Asi 200 občanov, medzi inými aj množstvo známych umelcov a osobností spoločenského života vyjadruje svoj názor na nevhodnosť Fischerovho domu v pamiatkovej rezervácii. Žiadajú kompetentné orgány aby zakročili proti zjavnému nedodržiavaniu zákona a poškodzovaniu pamiatkovej rezervácie. Na stavbe sa stále pracuje!
  10. 27.4.2012 podáva BAO podnet na okresnú prokuratúru Bratislava I., kde žiada preskúmať zákonnosť vo veci vydaného územného rozhodnutia a následného stavebného povolenia a ich súlad s UPZ Podhradie. Na stavbe sa stále pracuje!
  11. 30.5.2012 vydáva magistrát nesúhlasné stanovisko k dodatočnému povoleniu zmeny stavby pred dokončením z dôvodu, že zmena stavby pred dokončením nie je v súlade s UPZ Podhradie, nakoľko nie sú splnené záväzné regulatívy. Na stavbe sa stále pracuje!
  12. 1.6.2012 žiada BAO o stretnutie so starostkou p. Rosovou. Na stretnutí 19.7. starostka informuje, že stavebník má povinnosť doplniť dokumentáciu tak, aby sa mohlo začať konanie ohľadom budúcnosti stavby. Podľa zákona môže byť stavba zlegalizovaná alebo môže stavebný úrad nariadiť zbúranie stavby prípadne jej časti.
  13. 19.7.201 magistrát odpovedá stavebníkovi na žiadosť o opätovné prehodnotenie záväzného stanoviska k jeho investičnej činnosti. Znova mu vytýka nerešpektovanie UPZ Podhradie a oznamuje, že zotrváva na pôvodnom nesúhlasnom stanovisku. Na stavbe sa stále pracuje!
  14. 26.7.2012 posiela BAO starostke Starého Mesta žiadosť o preskúmanie problematickej stavby štátnym stavebným dozorom, lebo na stavbe domu sa pracuje a podľa fotodokumentácie a názorov odborníkov, stavebník postavil riadnu konštrukciu strechy, čím ukončil svoju stavbu, na ktorú stále nedostal povolenie a kompetentné orgány mu zaslali nesúhlasné stanoviská.
  15. 27.7.2012 vykonáva pracovník stavebného úradu obhliadku stavby, lebo stavebník žiadal o dočasné uzavretie stavby pred poškodením nepriaznivým počasím.
  16. 1.8.2012 vydáva Staré Mesto predbežné opatrenie, aby sa stavebník zdržal stavebných prác, kým nebude rozhodnuté v konaní o dodatočnom povoľovaní stavby, a aby do 5 dní predložil dokumentáciu k jeho žiadosti o „uzavretie stavby“. Stavebník sa odvolal.
  17. 18.9.2012 posiela magistrát znova stavebníkovi odpoveď na jeho žiadosť o revíziu záväzného stanoviska k jeho investičnej činnosti. Oznamuje mu, že zotrváva na pôvodnom nesúhlasnom stanovisku.
  18. 17.10.2012 ani do tohto dátumu nepredložil stavebník potrebné stanoviská k pokračovaniu konania o dodatočnom povolení stavby.

Kompetentné orgány sa prizerajú a rok čakajú. Vyzerá to neuveriteľne. Za ten rok je hrubá stavba defacto dokončená napriek tomu, že porušuje zákony, že ničí panorámu Bratislavy a že všetky kompetentné orgány sa vyjadrovali proti nej. Stavebník Fischer preukázal „svoju silu“ a dostaval, a zároveň kompetentné orgány ukázali svoju neschopnosť tomu zabrániť. U stavebníka takéto cynické správanie hraničí s drzosťou. U orgánov verejnej správy sa treba pýtať na zodpovednosť voči verejnému záujmu a občanom.

Upozorňujeme aj na „zaujímavosť“, že stavebník sa s vytrvalou pravidelnosťou domáha revízie názoru magistrátu na svoju stavbu nerešpektujúcu UPZ a za rok dostal 4-krát nesúhlasné písomné stanovisko. Na mieste je otázka: Načo sa čaká? Až niekto niekoho zainteresuje? Prípadne bude finančne motivovať? Však stavebník doteraz nič nezmenil, nič nedodržal, prestúpil všetky možné a nemožné zákony a predpisy, ignoruje nariadenia a výzvy!

Kto ochráni verejný záujem? V tomto prípade sa nejedná o hocijakú stavbu niekde v mestskej zástavbe, ale o stavbu, ktorá navždy zmení „tvár“ Bratislavy! To je dôvod na verejnú diskusiu alebo prezentáciu. Zatiaľ nikto nenabral odvahu, aby prezentoval tento dom verejne ani samotný autor projektu, ani hlavná architektka, ani primátor či starostka. Verejnosť si nemôže byť istá, či výsledná podoba domu teraz „nevzniká“ niekde v politickom kabinete podľa „sily“ presadiť čo najväčší objem, prípadne sa hľadá kompromis, ako sa bude dať „ohnúť“ územný plán zóny so svojimi regulatívmi. ​

Celá kauza je typickým smutným bratislavským príbehom, ako sa z nej stáva pele-mele architektonických nápadov a egoistických realizácii, a ako sa absurdne riešia takéto prípady. Ako postupujú v podobných prípadoch inde? V Chorvátsku od roku 2007 zbúrali viac ako tritisíc nelegálnych stavieb, v Rakúsku môže pokuta za čiernu stavbu dosiahnuť až 36–tisíc eur, prípadne môže byť zhabaný materiál, náradie a stavebné zariadenia a stavebníkovi hrozí aj odňatie slobody na 6 týždňov, vo Švajčiarsku je možné priamo na mieste zadržať osobu, ktorá realizuje stavbu, hrozí jej väzenie až tri roky a pokuta môže dosiahnuť až 10 percent hodnoty stavby.

Nedovoľme sprivatizovať i panorámu Bratislavy!
To, ako vyzerajú vzácne historické miesta v našom meste musí vzísť z väčšinovej zhody názorov, musí uspokojovať potreby väčšiny občanov aj samotného mesta. Nesmie byť v rozpore s verejným záujmom!

M.Vagač