Nie sme v jednom vreci

Citát kandidáta do župy: „Po rekonštrukcii polikliniky v Karlovke je toto druhá dobrá správa, ktorá prichádza z BSK. Neodpustím si, ale vie mi niekto povedať, čo robia pre Karlovku naši poslanci v za- stupiteľstve hlavného mesta? Lebo ja si nejako na nič neviem spomenúť.“

S približujúcim sa termínom volieb prudko vzrastá aj aktivita kandidátov za poslancov. Je to pozoruhodný a vôbec nie ojedinelý jav najmä u tých, ktorí počas výkonu svojho doterajšieho mandátu boli takmer neviditeľní a nepočuteľní. Osobne sa ma dotkol horeuvedený výrok kandidáta za SaS pána Krampla. O to smutnejšie, že je tri roky poslancom v Karlovej Vsi, ale na rozdiel od iných poslancov na rokovaní mestského zastupiteľstva na podporu Karlovej Vsi nikdy nevystúpil. Príležitostí bolo viac ako dosť. Keď pán kandidát nevie, čo robia traja poslanci za Karlovu ves v mestskom zastupiteľstve, má ešte stále možnosť doplniť si chýbajúce informácie a vyhľadať si na stránke hlavného mesta zápisnice, uznesenia, záznamy hlasovaní alebo pozrieť prenosy zasadnutí uložené v archíve. Neviem, či to urobí, preto mu pripomeniem aspoň niektoré dôležité skutočnosti a hlasovania. Karlovu Ves zastupujú v hlavnom meste Iveta Hanulíková (Smer-SD), Pavol Bulla (SIEŤ) a Dana Čahojová (nezávislá), teda ja.

Ako prvé a snáď najdôležitejšie pre toto volebné obdobie uvádzam škandalózne hlasovanie za neslávne netransparentné personálne obsadenie vedenia mestských podnikov. V ňom padli prvé ilúzie o nezávislosti a čestnosti viacerých poslancov mesta.

Hlasovanie o predaji budov PKO za jedno euro de nitívne oddelilo zrno od pliev.

Hlasovanie, ktorým sa presadil predaj pozemku v centre najväčšieho bratislavského cintorína na postavenie tureckej mohyly, by viacerí mestskí poslanci dnes najradšej vymazali z pamäti.

V hlasovaní o lukratívnom pozemku na Kolibe sa legalizovala čierna stavba priamo v mestskom lese.

Ak si myslíte, že všetci traja poslanci hlasovaním podporili zverenie športového areálu na Molecovej v Karlovej Vsi, mýlite sa. Dvaja urobili presný opak. Nebolo to jediný raz, kedy nepodporili záujmy Karlovej Vsi.

V hlasovaní o hazarde išlo o každý jeden hlas. Bývalá bojovníčka proti herniam, zároveň bývalá starostka so svojim manželom, dúbravským Karlovešťanom, zákaz hazardu nepodporila.

Dvaja z týchto troch podporili schválenie tzv náhubkového uznesenia, na základe ktorého môže poslanec mesta vystúpiť v rozprave len tak, že sa do nej prihlási v priebehu prvej minúty diskusie. Ja som to nebola.

Čudesné zámeny pozemkov, ktorých pravidlom je, že sú nevýhodné pre mesto a darom pre developera, odporúčam pozrieť tiež. Pozoruhodných uznesení a námetov na premýšľanie je veľa. Čítanie je to zaujímavé a často smutné. Nie všetky sa dotýkajú priamo Karlovej Vsi. Všetky sa však týkajú nášho mesta. Je dôležité, aby občan vedel, ako sa správajú a hlasujú, často pod rúškom tmy, poslanci, ktorých za seba poslal na dôležitý post.

Nezvyknem to robiť, ale pán kandidát sa pýtal. Len vďaka neúnavnému úsiliu sa Karlova Ves dočkala vrátenia 335 tisíc eur tam, kde boli ukoristené – ako nová lodenica do karloveskej zátoky. Roky žiadali a prosili obyvatelia Starých gruntov o opravu vozovky – bezvýsledne. Konečne sa začalo s opravami. Nebyť sústredenej pozornosti a pomoci slušných poslancov, dnes by sa už možno stavali nájomné byty pre nájomcov z reštituovaných domov na Nábělkovej, ul.J.Stanislava alebo na Hlaváčikovej. Mali by sme rovnaký problém, s akým sa dnes borí Dúbravka. Každé jedno záväzné stanovisko k investičnej činnosti vydané hlavným mestom na územie Karlovej Vsi starostlivo skúmame a prehodnocujeme. Je to nemilé, ale na magistráte vidíme v priamom prenose, ako sa to robiť nemá. V našom zastupiteľstve a na našom úrade síce nie sme dokonalí a nedokážeme sa vyvarovať všetkých chýb, ale úprimne sa snažíme, aby sa veci robili v prospech občana a v prospech dobrej veci.

Vymedzujem sa rázne voči svojim dvom kolegom, odmietam byť s nimi v jednom vreci a nechválim sa cudzou prácou. Dúfam, že pán kandidát už rozdiel vidí tiež. Zároveň si dovoľujem upozorniť, že úspech, ktorý si omylom pripísali naši SaS-kári na predvolebnom letáku – budúcu bezbariérovú rampu na poliklinike, je výsledkom práce našej dopravnej inžinierky pani Kratochvílovej.

P.S. Odporúčam pánovi kandidátovi pýtať si od- počet práce svojich kolegov zo SaS, čo urobili za štyri roky na bratislavskej župe v prospech Karlovej Vsi.

Dana Čahojová
starostka Karlovej Vsi