Pomoc: Ukradnuté folklórne kroje, ktoré zlodej pravdepodobne odhodí

Dobrý deň,

dovoľujem si Vás osloviť ako člen​​ umeleckého folklórneho súboru Živel z Bratislavy, ktorý sa dňa 14. 11. 2015 dostal do zúfalej situácie. V tento deň v doobedňajších hodinách nám boli na Ondavskej ulici v Ružinove odcudzené 3 veľké kufre s krojmi a krojovými súčiastkam, ktoré boli po absolvovanom večernom vystúpení uložené v aute a pripravené na prevoz do priestorov súborovej krojárne.

Nakoľko sa jednalo o veľké kufre, páchateľ si pravdepodobne myslel, že sa v nich nachádza nejaká elektronika prípadne zvuková aparatúra.​
Obsahom kufrov však: boli biele ženské spodné i vrchné sukne (cca 16 ks.), ženské modrotlačové balocké lajblíky – vesty (9 ks), ženské blúzky (12 ks), ženské kvetinové kašmírové šatky (cca 12 ks – rôzne farby i veľkosti), ženské farebné kvetinové lajblíky – vesty z Vernáru (4 ks), vrecúška s drobným obsahom ako korálky, mašle, biele pančuchy a pod., mužské biele balocké kabanice (2 ks), mužský zdobený balocký kožuch (1 ks), ​mužské biele balocké súkenné nohavice (9 ks).

Náš súbor funguje len od septembra 2013 a jeho členmi sú predovšetkým študenti stredných a vysokých škôl nielen z Bratislavy, ale z celého Slovenska. Snažíme sa šíriť našu kultúru nie len v Bratislave, ale aj v iných mestách či dedinkách po celom Slovensku, ako aj v zahraničí. Napriek tomu, že fungujeme len dva roky, stihli sme absolvovať cca 20 vystúpení ročne..

Keďže sme neboli zriadení ako súčasť nejakej inštitúcie (vysokej školy alebo mesta) začínali sme úplne od nuly, bez priestorov, bez krojov i bez finančných prostriedkov, len s túžbou pokračovať v šírení tradičnej slovenskej kultúry. Do nášho súboru investujeme veľa času, peňazí, občas aj zdravia či nervov, aby sme na javisku dokázali zo seba vydať to najlepšie. Každú krojovú súčiastku či kroj sme získavali s ťažkosťami a predovšetkým s finančnou podporou známych a rodiny. Preto si tieto kroje nesmierne vážime a nevyhnutne ich potrebujeme pre svoje ďalšie fungovanie. Keďže v odcudzených kufroch sa nachádzali kroje a krojové súčiastky za cca 5 tisíc eur, ktoré tvoria podstatnú časť nášho krojového vybavenia, nie je v súčasnosti možné pokračovať v činnosti súboru a absolvovať vystúpenia, keďže nemáme príslušné krojové vybavenie a ani dostatočné finančné prostriedky na ich ďalšie obstaranie.

Z uvedeného dôvodu si dovoľujeme požiadať Vás touto cestou o pomoc či už by išlo o krátky článok alebo akékoľvek informovanie ľudí ohľadne ukradnutých krojov. Nechceme dopustiť, aby pre nás tak vzácny majetok skončil niekde v koši alebo bol predaný za cenu handry…Keďže predpokladáme, že pre páchateľa nemajú tieto kroje žiadnu hodnotu, mohol ich kdekoľvek vyhodiť alebo sa ich inak zbaviť. Preto budeme každému vďační, ak nás v prípade nálezu týchto kufrov alebo krojov kontaktuje na t. č. 0904 658 732 prípadne na e-mailovú adresu​ zivel@fs-zivel.sk Zároveň pripájame aj fotodokumentáciu, ako aj link na promo video:

V mene celého súboru Vám vopred ĎAKUJEM!

Ján Šulavík