Transparentnosť podľa Nesrovnala, či podvod na bratislavčanoch?

Keď sme minulý rok riešili s Ivom Nesrovnalom výruby v lesoparku, rozprával mi aj o svojej vízii riadenia Bratislavy. Zdalo sa mi to vtedy uveriteľné. Avšak pri nedávnej voľbe šéfov mestských podnikov ma ovanul puch mečiarizmu.

Po prvý raz v histórii Bratislavy mali byť do riadiacich funkcií mestských podnikov zvolení odborníci na základe výberových konaní, keďže doteraz si politici tieto miesta doslova rozdelili a dosadili si tam svojich verných nominantov. Zoznam a životopisy kandidátov boli dostupné na webstránke magistrátu, rovnako ich plány rozvoja spoločností. K voľbe boli prizvaní Transparency International a občania sa mohli kandidátov pýtať otázky. Potiaľto úplná idylka a zaujímavé čítanie popri nekonečných správach o počte imigrantov číhajúcich na hraniciach pri Bergu.

Prvé nezrovnalosti však na seba nenechali dlho čakať! Mená víťazných kandidátov boli známe ešte pred začatím výberového procesu. Poradcu primátora nahrali ako obchdádza poslancov a snaží sa dohodnúť politické nominácie, teda presne to, čomu mali výberové konania zabrániť. Celý prípad dokonca vyšetruje polícia a deň pred schvaľovaním nových šéfov sa od tejto frašky dištancovala aj samotná Transparency International, ktorú primátor doteraz nepochopiteľne spomína ako garanta transparentnosti celej voľby.

Iba vybrané podniky

Šokujúca je však skutočnosť, že aj toto divadielko a kvázi výberové konania sa robili iba pre štyri najväčšie mestské podniky. Zvyšok organizácií ako napríklad Mestské lesy boli v tichosti „vyriešené“ po starom. Magistrát ani len nezverejnil zoznam kandidátov alebo ich vízie a životopisy. Podľa hovorkyne primátora kandidáti nedali súhlas s ich zverejnenením. Zaujímavé, že kým pri Dopravnom podniku alebo OLO to problém nebol, pri ostatných organizáciach sú tieto dokumenty takmer štátne tajomstvo!

A tak, v čase keď sa hralo divadlo pre verejnosť s veľkými podnikmi, ktoré sa postupne tiež zmenilo na frašku, ostatné organizácie boli v tichosti rozdelené. Bez účasti Transparency International, bez odborníkov v komisiách, bez verejného vypočutia kandidátov. Som si istý, že bratislavčanov by zaujímalo, kto má viesť napríklad Mestské lesy. Aký má postoj k ťažbe dreva, k ochrane prírody, k rozvoju športu a rekreácie. Alebo napríklad k developerským projektom.

Ako také výberové konanie prebiehalo si môžete prečítať v blogu Jakuba Mrvu.

Mečiarovské praktiky

Intenzívny boj o lukratívne funkcie trval do poslednej chvíle. Dokazuje to fakt, že finálny dokument s menami favoritov na schvaľovanie dostali poslanci neskoro v noci 23.9., pričom sa rozhodovalo ďalší deň ráno. Absolútne neštandardný až arogantný postup pre závažný dokument tohto typu a jasný signál, že dostatočná poslanecká podpora bola zabezpečná dopredu. Poctivec, ktorý by si chcel za noc preveriť všetkých kandidátov (mnoho favoritov boli úplne neznáme mená) by si asi privodil infarkt.

Po búrlivej rozprave bol nakoniec deň dlhých nožov spečatený hlasovaním. V jednom balíku sa rozhodlo o všetkých riaditeľoch. Bez ohľadu na verejné výberové konania. Buď zahlasuješ za každého, vrátane mien, ktoré si v živote nepočul, alebo tvoji ľudia neprejdú. V zastupiteľstve najpočetnejší klub nezávislých poslancov, ktorý odmietol podporiť tento podvod na voličoch bol prevalcovaný kartelom SMER, SDKU, SKOK, MOST-HID a časťou Siete (Radoslav Prochádzka už avizoval vyhadzov za toto hlasovanie pre poslancov Uhlera a Jenčíka)

Záverom už ostáva len vymenovať 27 poslancov, ktorí sa pri plnom vedomí a svedomí podpísali pod kontroverznú voľbu: (hlasovanie o bode B – 17 mestských podnikov)

Kríž (Petržalka), Farkašovská (Petržalka), Bajan (Petržalka), Plšeková (Petržalka), Greksa (Petržalka), Uhler (Jarovce), Jenčík (Rusovce), Korček (Nové Mesto), Augustinič (Nové Mesto), Drozd (Ružinov), Kuruc (Vrakuňa), Buocik (Ružinov), Hanulíková (Karlova Ves), Bulla (Karlova Ves), Weinštuk (Záhorská B.), Borguľa (Staré Mesto), Černá (Staré Mesto), Hanulík (Dúbravka), Olekšák (Lamač), Žitný (Rača), Pilinský (Rača), Chren (Ružinov), Svoreňová (Vrakuňa), Černý (Podunajské Biskupice), Jambor (Devínska N.V.), Káčer (Dúbravka), Zaťovičová (Dúbravka)

Hlasovanie o bode C (METRO Bratislava) a D (Mestské lesy) dopadlo podobne s drobnou obmenou hore uvedených mien (časť sa zdržala alebo nehlasovali).

Odpolitizovať mestské podniky sa teda ani náznakom nepodarilo, naopak voliči Iva Nesrovnala sa môžu oprávnene cítiť oklamaní.

Marek Páva

zdroj: blog.sme.sk