Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/jc016400/NB/wp-includes/post-template.php on line 284

Úvodník časopisu Naša Karlova Ves – október 2022

Vážení Karlovešťania,

priblížil sa čas, keď spoločne rozhodneme o tom, či sa vydáme na cestu do neznáma, alebo či plynulo nadviažeme na už odvedenú alebo rozrobenú prácu. Odhodlať sa na službu komunálneho politika nie je vôbec jednoduché. O to viac, ak je to rozhodnutie naozaj nesebecké. Ako o prvé prídete o významnú časť súkromia a v prípade úspechu vo voľbách o veľa času a síl, ktoré by inak patrili vašim blízkym. Zrelí a zodpovední ľudia si to dobre uvedomujú a naozaj zvažujú, či to za to stojí. Omnoho jednoduchšie to majú tí, ktorí sledujú predovšetkým svoje vlastné ciele a sú pripravení využiť každú možnosť, ktorá sa naskytne. Nepochybne sa preto aj v týchto voľbách nájdu kandidáti s predstieraným záujmom o problémy našich obyvateľov. Pre niektorých sú tieto voľby len vítaným medzistupňom do vyššej politiky a z niektorých sa môžu rýchlo stať tichí vybavovači. Nepodceňujte preto veľmi pozorný výber jednotlivých kandidátov a zároveň si všímajte, v akej spoločnosti sa ten-ktorý uchádza o váš hlas. Bolo by smutné vydať Karlovu Ves do rúk náhodným dobrodruhom alebo púhym karieristom. Toto riziko si živo uvedomujeme a preto sme sa odhodlali požiadať vás o dôveru opäť.

Často sa naše vlastné túžby a plány míňajú s realitou, lebo osud nám pripravuje iné scenáre, s ktorými sa treba popasovať. Niekedy je to ľahšie, niekedy ťažšie, ale poctivá námaha predsa nemôže zostať bez výsledku. Ak by som príslovie „Komu sa nelení, tomu sa zelení“ preniesla k nám do Karlovej Vsi, tak sedí. Kto si spomenie, že pred pár rokmi na verejných miestach nekvitol ani kvet? Ak teda nerátame tie, o ktoré sa už vtedy starali obyvatelia vo svojich predzáhradkach. Áno, starostlivosť o zeleň a vôbec o verejné priestory zaznamenala rekordný posun. Mohlo sa tak stať vďaka tomu, že nám v správnej chvíli nechýbala odvaha založiť vlastný podnik verejnoprospešných prác. Jeho zamestnanci niekedy dokážu urobiť aj z mála zázraky. Keď sa obzerám dozadu, je takých príkladov viac. Máme lodenicu, o ktorej mnohí pochybovali, či je naozaj úprimný úmysel ju vybudovať, a či dohoda so silnými investormi v zátoke, nebude mať prednosť. O takéto sklamania v politike nikdy nebola núdza. Kráľova hora zostala a mala by zostať nezastavaná, hoci nekonečný boj o iné plochy prebieha ďalej možno už len menej vypuklo. Bazén niektorí žiadali zasypať zeminou, aby nás zbavil starostí, opäť slúži najmenším deťom, športovcom aj verejnosti nehovoriac o nových strechách, ekologických riešeniach a multifunkčných ihriskách v každej škole. Otvárajú sa pekné výhľady a oživujú miesta, na ktorých už nikomu nechýbajú desiatky a desiatky zlikvidovaných bilbordov. Javí sa to možno len ako maličkosť, ale je za tým skrytá mravenčia práca nielen politikov, ale aj pracovníkov nášho úradu a právnikov. Výsledkom je lepší pocit, krajšie miesta a rastúca hrdosť na Karlovu Ves. Samozrejme, že sa zďaleka všetko nepodarilo, ale kus roboty za nami už naozaj vidno.

Medzitým teda opäť stojíme na rázcestí. Zdá sa, že dnešná doba praje nepredvídateľným dobrodruhom viac ako kedykoľvek predtým. To je jeden z hlavných dôvodov, prečo sme sa rozhodli pred vás postaviť aj v týchto voľbách. Nebezpečenstvo nenápadných bielych koní, ktoré majú za úlohu potichu chrániť a presadzovať záujmy podnikateľských skupín je realitou o to viac, že sa nám už niekoľko rokov v Karlovej Vsi podarilo eliminovať ich vplyv.

Odolali sme aj viacerým ponukám z najvyššej politiky. Správne sme vycítili, že jednota, pracovná atmosféra a pevné domáce zázemie je pre Karlovu Ves a jej obyvateľov výnimočným prínosom. Je to v hrubom protiklade s tým, čo už denno-denne vidíme na najvyššej politickej úrovni, a čo nás všetkých tak zraňuje. Vrátili sme do našej komunálnej politiky kultúru, vzájomnú úctu a slušnosť. Môžem tvrdiť, že Karlovu Ves sme spravovali bezkonfliktne a rovnako sme pracovali aj na úrovni mesta a kraja. Karlova Ves získala po dlhej dobe nielen rešpekt, ale aj povesť dobre spravovanej mestskej časti a s tým podporu mesta a župy.

Veľa máme rozrobeného a mnoho ďalších plánov na stole. Zároveň vám nechceme sľubovať hory-doly, ale v prvom rade poctivú prácu . Všetci sa obávame prichádzajúceho ťažkého obdobia. Budeme ho prekonávať spolu s vami.

S úctou


Dana Čahojová
starostka Karlovej Vsi

 

 

Časopis Naša Karlova Ves – Október 2022 (PDF, 1 127 kB)