Veľká lúka opäť v ohrození!

Veľká lúka uprostred lesa nad sídliskom Dlhé Diely je obľúbeným miestom každodenných vychádzok a rekreácie obyvateľov Karlovej Vsi. Známa je aj pod názvami Kráľova hora, Kráľovská lúka, alebo jednoducho „lúka“. Všetci ju poznajú. Chodia sem na prechádzky mamičky s kočíkmi, deti na školské výlety, psíčkari so svojimi miláčikmi, bežci aj dôchodcovia. Pravidelne sa tu konajú bežecké aj cyklistické súťaže. Mládež sa sem chodí hrať na vojakov, občas tu stretnete aj priaznivcov histórie v dobovom oblečení. Väčšina ľudí sem chodí len tak, prejsť sa po ťažkom dni v práci alebo po dobrom nedelňajšom obede,  nadýchať sa sviežeho vzduchu, pokochať sa nádherným výhľadom do Rakúska.

 

Stretnúť tu môžete aj mnohé na území mesta dnes už vzácne živočíchy – hniezdia tu napríklad škovránky, strnádky aj bažanty. Žije tu naša najväčšia jašterica zelená, spolu s naším najväčším hadom užovkou stromovou. Sú plaché a pred človekom zvyčajne už zdiaľky utekajú, takže väčšina návštevníkov o ich prítomnosti ani netuší. O niečo nápadnejšie sú pestrofarebné motýle, ktorých tu žijú desiatky druhov. Od „obyčajných“ mlynárikov, hnedáčikov a modráčikov až po vzácne perlovce a vidlochvosty. Belorítky a dážďovníky, ktoré hniezdia v panelákoch na sídlisku, sem prilietajú cez deň loviť hmyz. V noci ich pri tejto činnosti vystriedajú zasa netopiere. Aj vďaka nim je na našej lúke príjemne aj v obdobiach, kedy sú po povodniach rozmnožené komáre a pobyt v okolitých lesoch je o niečo menej príjemný. V lete a na jeseň lúka ožíva spevom lúčnych koníkov, cvrčkov a kobyliek. V zime tu podľa stôp na snehu môžete sledovať zajace, líšky aj srnky.

 

Táto oáza pokoja a oddychu je však v ohrození už niekoľko rokov. Presnejšie odvtedy čo mestskí poslanci schválili pre Bratislavu nový územný plán. Napriek nesúhlasným stanoviskám odborných inštitúcií, napriek protestom občanov a ochranárov, v platnom územnom pláne sú dnes desiatky lokalít na ktorých je dnes zeleň, určené na výstavbu. Medzi nimi aj naša lúka. Pozemky na lúke pred niekoľkými rokmi zmenili majiteľa. Kúpila ich bohatá developerská spoločnosť. Kúpila ich preto, aby z nich mala zisk. Územný plán tu v súčasnosti umožňuje zastavať väčšiu časť územia aj viac podlažnými budovami. Existujú už aj projekty, podľa ktorých by sa malo stavať. Na začatie výstavby chýba investorovi už len maličkosť – získať územné rozhodnutie a stavebné povolenie. A potom už len začať stavať. Zbohom škovránky, zbohom tiché západy slnka.

 

Zákon umožňuje mestským poslancom kedykoľvek zmeniť územný plán. Zmeny v prospech výstavby na úkor zelene sú dnes v našom meste také bežné, že už hádam nikoho neprekvapia. A čo tak malá zmena pre ľudí a pre prírodu? Bol by to pekný začiatok volebného obdobia. Ale sami od seba to určite neurobia. Na miestnom zastupiteľstve v Karlovej Vsi sa snažíme s tým „niečo urobiť“. Nie je to ľahké, veď naša lúka vlastne ani nie je naša – patrí do katastra susedného Devína. Nie je zatiaľ známy ani stavebný úrad, ktorý bude vo veci rozhodovať (tzn. vydá alebo nevydá stavebné povolenie). Nemáme ani kompetencie zmeniť územný plán mesta. Hlavné tromfy majú zatiaľ v rukách vlastník pozemkov, Krajský stavebný úrad, mestskí poslanci a pán primátor. Mestská časť Devín tiež nie je celkom mimo hry, aj keď vďaka dlhodobej nútenej správe nie sú jej vyhliadky práve najlepšie. Napriek tomu sa nevzdávame. Spolu s vami by sme to mohli dokázať.

 

Váš poslanec
Jaromír Šíbl

Predošlé komentáre

Jakšová Zuzana
Predstava, že by takéto krásne územie bolo zastavané ma desí. Chcem podporiť zachovanie lúky v pôvodnom stave. No obávam sa že dnes vládnu peniaze. :o(( Až keď sa nebudú mať kde naše deti alebo vnuci hrať až potom sa začne biť na poplach a to už bude asi neskoro.

Vanda
Je az neskutocne ako si my sami skodime. Znicime si vsetko pekne, co tu je. Cela BA bude skareda a zastavana milionmi bytov a budov, ktore su poloprazdne.