Vrece nezávislých

V posledných župných voľbách sa „roztrhlo vrece“ s nezávislými kandidátmi. Nezávislí sú ich skutočným víťazom. Aktívni občania, ktorým nebola ľahostajná správa vecí verejných, kandidovali aj v minulosti. Obyčajne na kandidačnej listine politickej strany. Stranícka nálepka sa stala viac bremenom ako výhodou. „Nezávislý“ sa stalo zárukou kvality. Preto nezávislí húfne opustili stranícke kandidačné listiny a „biele rúcho“ politickej čistoty si obliekli aj mnohí dlhoroční straníci. Voliči tak v snahe po zmene mohli okrem „ovečiek“ voliť aj „vlkov v ovčom rúchu“.

Tragickým príkladom „tiežnezávislého“ kandidáta je primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. V minulom volebnom období bol predsedom klubu SDKÚ v mestskom zastupiteľstve. SDKÚ v tom čase kolaborovalo so SMEROM a ním podporovaným primátorom Ftáčnikom. Všetky jeho prešľapy sú aj Nesrovnalovými prešľapmi. V chabej konkurencií v primátorských voľbách sa zrejme „nezávislosť“ stala tým rozhodujúcim faktorom pri rozhodovaní voličov.

Kto je vlastne „nezávislý kandidát“? A ak „nezávislý“, tak od čoho nezávislý? Tieto otázky je potrebné si položiť pred každými voľbami a pri každom kandidátovi. Na základe vlastných skúseností si myslím, že pre posúdenie „nezávislosti“ kandidáta sú dôležité nasledovné kritéria:

  • Finančná nezávislosť. Finančná náročnosť volebnej kampane musí zodpovedať majetkovým pomerom kandidáta. Pre nezávislosť je samofinancovanie kampane nevyhnutné. To obyčajne znamená obmedziť bilbordy, odoprieť si hostesky, nájomných brigádnikov aj nákladné „predvolebné guláše“. Kampaň robiť osobne v uliciach v kontakte s ľuďmi. Skrátka, namiesto peňazí používať srdce a rozum.
  • Existenčná nezávislosť. Od zvolenia, či nezvolenia by nemala závisieť existencia kandidáta. Ak má kandidát zabezpečené živobytie nezávislé od jeho verejnej funkcie, tak je existenčne nezávislý. Toto je potrebné posudzovať najmä pri opätovnej kandidatúre verejných funkcionárov, ktorí za výkon funkcie poberajú plat.
  • História kandidáta. Nikto z nás nie je nepopísaný list papiera. Ľudské vlastnosti kandidáta sú veľmi dôležité. Pravdivý obraz o nich sa dá získať pohľadom do histórie človeka. Nie je dôležité, čo robil mesiac alebo dva pred voľbami, ale čo robil pred rokom, piatimi alebo dvadsiatimi. Ako sa kto zachoval v kritických situáciách. Dôležité sú aj detaily: Dal prednosť chodcom na prechode? Dodržal slovo? Pomohol, ak jeho pomoc bola potrebná? Všímať si treba nielen samotné správanie sa, ale aj trend, vývoj, ktorým každý jeden z nás prešiel. Ak by sme my, voliči, správne vyhodnotili históriu dnešného primátora, nikdy by sa ním nestal!

Netvrdím, že každý kto splní tieto kritériá, bude dobre vykonávať svoj mandát. Ale je veľmi pravdepodobné, že ak kandidát nespĺňa niektoré z uvedených kritérií, nie je naozaj nezávislým vo vlastnom rozhodovaní o veciach verejných.

V tomto roku nás čakajú komunálne voľby. Mnohí z nás sa budeme kriticky vyjadrovať na adresu jednotlivých kandidátov – to je ten lepší prípad. V horšom prípade voľby odflákame a voliť budeme podľa straníckych farieb. V najhoršom prípade nepôjdeme voliť vôbec.

V samospráve majú občania jedinečnú možnosť voliť nie podľa straníckej príslušnosti, ale podľa osobnej znalosti kandidátov. Kandidáti žijú medzi nami. Dajú sa navštíviť, získať referencie od známych, opýtať sa susedov. Jestvuje aj ďalšia možnosť – kandidovať osobne. Každý jeden z nás má možnosť predstúpiť pred voličov a požiadať ich o dôveru. Ak je v našom okolí niekto výnimočný, o kom si myslíme, že by bol prínosom, oslovme ho a povzbuďme ho, nech sa uchádza o správu vecí verejných. Cenní sú ľudia, ktorí vedia svoje okolie nadchnúť a priviesť k činom. Skrátka tí, čo urobia to, na čo my ostatní iba myslíme alebo o čom nanajvýš rozprávame.

Občianska iniciatíva „Naša Bratislava“ je postavená predovšetkým na nás, občanoch Karlovej Vsi, ktorí tu už roky bývame a podpísali sme sa na Karlovej Vsi vlastným životom. Sme otvorenou neformálnou občianskou skupinou. Nie sme dokonalí. Radi prijmeme nové iniciatívne myšlienky. Radi sa stretneme s ich nositeľmi. Nositeľov dobrých nápadov, ktorí majú odvahu aj aktívne pracovať, radi privítame medzi nami. Ponuka je lákavá: „krv, pot a slzy“!

Rudolf Rosina
nezávislý poslanec