Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/jc016400/NB/wp-includes/post-template.php on line 284

Dožijem sa chodníka na Perneckej ?

Na Perneckej ulici nie je chodník. Denne tam chodci zažívajú nebezpečné situácie. Chodia tadiaľ deti do škôlky a do školy, ľudia na nákup, či na poštu do Centrumu, či na blízke Námestie sv. Františka.

Neviem, prečo tam chodník v minulosti nepostavili. Možno preto, že to bola ulica s pár rodinnými domami, ktorá končila v skleníkoch bývalého záhradníctva. Dnes tam však býva niekoľko stoviek obyvateľov a cesta je pomerne rušná a frekventovaná. A chodník vážne chýba.

Som nielen karloveská poslankyňa, ale aj mama dvoch malých detí. „Odkočíkovala“ som ich po Karlovej Vsi a po Perneckej chodím doslova každý deň. Preto som si povedala, že o vybudovanie chodníka na nej sa budem usilovať. Viem, poviete si, že to nie je jediná ulica, kde chodník chýba. Ale, ako sa hovorí, lepšie zažať aspoň jednu sviečku, ako len preklínať tmu. Našla som podporu u pani starostky a miestne zastupiteľstvo schválilo spracovanie projektovej dokumentácie budúceho chodníka. Potešilo ma to. Mala som pocit, že sa veci správne pohli. Možno príliš optimisticky som si myslela, že do roka bude chodník hotový.

Prvé sklamanie prišlo, keď sa ukázalo, že realizácia bude komplikovanejšia, ako sa pôvodne očakávalo. V trase budúceho chodníka sú inžinierske siete a verejné osvetlenie. Ďalším problémom sú majetkové vzťahy, časť pozemkov bola v správe magistrátu, časť v správe Slovenského pozemkového fondu. Mestská časť Karlova Ves musí v územnom a stavebnom konaní preukázať vzťah k pozemkom. Poviete si, že trochu zložité a komplikované, veď ide len o „banálny“ chodník.

Môj optimizmus a nadšenie sa síce schladili, ale neodradilo ma to a verila som, že to dokážeme. S inžinierskymi sieťami aj osvetlením si projektanti poradili, i keď to bude mať vplyv na cenu výstavby chodníka.  Následne sa začali riešiť problémy s vlastníkmi pozemkov. Na magistráte to išlo pomaličky. Až som začínala mať dojem, že bývalý primátor to nechce pre Karlovu Ves urobiť. Dlho trvalo, kým to prešlo všetkými oddeleniami a komisiami magistrátu, potom o tom muselo hlasovať mestské zastupiteľstvo a nakoniec pán primátor podpísal nájomnú zmluvu. Ďalší krok na ceste k chodníku bol za nami.

Nasledoval Slovenský pozemkový fond. Zaujímavá štátna inštitúcia, niekedy viac známa pozemkovými škandálmi. Hovorila som si, že pár metrov štvorcových pozemkov pre budúci chodník v „malej“ ulici Bratislavy, hádam, nebude problém. Veď nejde o lukratívne pozemky niekde pod Tatrami. Prvá studená sprcha prišla, keď nám pozemkový fond oznámil, že pozemky nemôže prenajať mestskej časti, len predať. Taká je vraj prax. To znamená náklady navyše. Keď iná cesta nie je, treba sa pokúsiť „vykúpiť“ tieto pozemky od štátu. Opäť a naivne som očakávala, že cena bude symbolická, veď pozemky sa použijú na verejnoprospešnú stavbu pre bezpečnosť občanov, nie na golfové ihrisko či výstavbu hotela. Karlova Ves oslovila znalca a ten stanovil cenu na 17,26 eur za meter štvorcový. To by znamenalo, že Karlova Ves bude musieť zaplatiť štátu okolo 10 tisíc eur. Osobne sa mi to zdalo dosť, ale sme v Bratislave, chápem. Ďalšia studená sprcha však prišla z pozemkového fondu obratom, vraj predbežná orientačná cena z ich pohľadu je minimálne 50,19 eur za meter štvorcový. Celkovo takmer 30 tisíc eur! A to je vraj minimálna cena, pokiaľ, ako citujem, „do procesu nevstúpia žiadne nové skutočnosti, ktoré by mohli mať vplyv na stanovenie ceny, ….pričom pod túto cenu to určite nebudú vedieť stiahnuť“. Chápete?! Štátna inštitúcia, ktorá tieto pozemky nijako nevyužíva a ani nemajú žiadnu trhovú hodnotu, lebo sa tam okrem chodníka nikdy nič iné postaviť nedá, sa tu pokúša „skasírovať“ samosprávu kvôli chodníku? To kde žijeme?

Ocitli sme sa na križovatke. Ak pozemky od pozemkového fondu nekúpime, chodník na Perneckej nebude. Ale kde vziať minimálne 30 tisíc eur? A to sme ešte nepostavili ani meter chodníka. Začínam sa obávať, že sa chodníka na Perneckej nedožijem. Ale nevzdávam sa. Rozmýšľam, že napíšem otvorený list premiérovi, či už súčasnému alebo budúcemu. Neviem, či to pomôže, ale treba verejne poukázať na túto „prax“. Ja nemám trému ani Threemu.

 

Daniela Záhradníková

nezávislá poslankyňa