Smer a SDKÚ verzus futbalisti v Karlovej Vsi

Už niekoľko mesiacov trvá bratislavská športovo-politická kauza, prejavujúca sa snahou zlikvidovať Karloveský mládežnícky futbalový klub. Podiela sa na tom predseda KŠK dosadený starostkou Karlovej Vsi (Smer-SD) a občianske združenie Rodeka, blízke poslancom za SDKÚ. Na prvý pohľad tu stoja protichodné tvrdenia aktérov, ktorí sa nevedia dohodnúť. Kauzu však možno pochopiť na základe niektorých predchádzajúcich skutočností a ich súvislostí.

Predohra – úvod do situácie

Na sídlisku Dlhé Diely, ktoré patrí do mestskej časti Karlova Ves prebiehala od polovice deväťdesiatych rokov nadmerná výstavba, ktorá výrazne zhoršila životné prostredie. Obrovská zastavanosť na úkor zelene a možností pre športové a kultúrne využitie času. Neboli zabezpečené niektoré dôležité pešie komunikácie, ani primerané parkovacie miesta na pozemkoch stavebníka. Na viacerých miestach sa v prospech developerov a na škodu obyvateľov nedodržali ani urbanisticky dobré predpoklady pôvodného socialistického projektu sídliska. Developeri stavali väčšinou na pozemkoch, ktoré kúpili od mesta alebo mestskej časti. Zarobili milióny, ale mestská časť z toho nezískala nič, čo by prevyšovalo viac ako príspevok na financovanie bežného chodu MČ.

Predaj obecného majetku zo zákona schvaľujú poslanci, každé stavebné povolenie príslušný stavebný úrad a starosta, ktorý je jeho nadriadeným. Títo v mnohých prípadoch konali tak, aby čo najviac uľahčili plány developerov, a opakovane jednotlivými rozhodnutiami aj výkladom zákona sa postavili na stranu stavebníkov proti potrebám obyvateľov, z ktorých daní fungujú, a ktorých záujmy majú zastupovať. Viac a podrobnejšie som o tom písal v predchádzajúcich článkoch (na martinický.blog.sme ) na tému výstavby v Bratislave a na Dlhých Dieloch.

Prvý diel – starosta, poslanci a občianska iniciatíva

Starostu a väčšinu poslancov MZ mala v Karlovej Vsi, rovnako ako v Bratislave do r. 2006 pravicová koalícia, ktorú tvorili aj KDH a SDKÚ. Vtedy vyhrala voľby kandidátka Smeru hlavne pre veľkú nespokojnosť obyvateľov s dovtedajším spôsobom riadenia výstavby, a sľub zásadnej zmeny v tejto veci. Keďže zmena k lepšiemu nenastala, v r. 2010, asi pol roka pred komunálnymi voľbami vznikla občianska iniciatíva „Naša Bratislava“. Tá napriek tomu, že nemala za sebou známu značku a podporu politických strán, získala značnú priazeň voličov. Kandidátka NB D. Čahojová získala druhý najväčší počet hlasov medzi kandidátmi na post starostu. Zvíťazila I. Hanulíková (Smer-SD) , ktorá ale mala menej hlasov ako „pravica“ a nezávislí spolu. Tí získali väčšinu v zastupiteľstve a utvorili „pravicový“ klub. Druhý tvorili poslanci za Smer-SD. Pravicový klub konal a hlasoval zväčša spoločne, niektoré významné veci, ako napríklad boj o Kráľovu lúku podporili všetci poslanci bez rozdielu straníckej príslušnosti. Niekoľko krát sme sa ako poslanci MZ ťažko, opakovane a neúspešne snažili získať informácie o chode miestneho úradu, napríklad v súvislosti so stavebným úradom. Viac krát starostka nepodpísala alebo nesplnila uznesenie, ktoré odhlasovala väčšina poslancov.

Druhý diel – rozpad pravice

Jednou z mín, ktoré nám zostali z predchádzajúceho volebného obdobia, je Karloveská Zátoka. Prakticky posledné miesto v Bratislave a jediné v Karlovej Vsi, kde je na zvyšku obecných pozemkov možný prístup občanov k Dunaju v prírodnom prostredí, vrátane prevádzky vodných športov. Časť z nich predalo predchádzajúce obecné zastupiteľstvo tomu J&T, ktoré získalo aj areál PKO a mnohé ďalšie. Starostka mala pol roka čas, aby pre neplnenie zmluvy túto v súlade so zákonom zrušila. Nestalo sa. Nechvalne známy developer hneď začal chystať výstavbu v rozpore s územným plánom. Väčšia zastavanosť, viac podlaží, iný účel na pozemku určenom na rekreáciu a šport. Prvé rozhodnutia, ktoré im vychádzajú v ústrety podpísal primátor Ďurkovský, nový primátor Ftáčnik to odmietol zmeniť. Pri rokovaniach na zastupiteľstve sa začali rôzniť názory na riešenie tohto problému aj hlasovania. Niektorí poslanci sa usilovali o kroky, ktoré by čo najlepšie zabrzdili tieto plány J&T, iní, najmä za SDKÚ, navrhovali riešenia, ktoré tí prví považovali za príliš ústretové voči J&T. Podobne sa líšili názory pri niekoľkých ďalších prípadoch.

Keď potom niektorí členovia klubu chceli zmeniť jeho fungovanie, lebo spôsob jeho vedenia, ktoré mala v rukách SDKÚ považovali za nekorektný, klub sa rozpadol. Postupne vznikol tretí poslanecký klub, prevážne z poslancov bez politickej príslušnosti.

Intermezzo – karloveský časopis

Karlova Ves vydávala obecný časopis. Na konci predchádzajúceho volebného obdobia, a zvlášť pred voľbami väčšina poslancov usúdila, že pani starostka toto periodikum neprimeranie využíva na svoju vlastnú politickú propagáciu. Preto zrušili pre časopis dotácie z rozpočtu. Mestská časť bola vyše roka bez časopisu. Potom prišiel návrh obnoviť jeho vydávanie. Jeho kvalitu a politickú nestrannosť mala garantovať komisia, zložená z poslancov všetkých strán aj nezávislých. Začali rokovania o zložení, pravidlách, praktickom fungovaní komisie a následnom vydávaní časopisu. Niektorí zúčastnení to naťahovali a zdržovali. A zrazu začali vychádzať dve periodiká. Karloveské noviny blízke starostke (Smer-SD) a Karlovešťan, ktorý vydáva občianske združenie blízke SDKÚ.

Vedľa futbalového areálu sa nachádza pozemok, ktorý nedávno sprivatizoval developer. Povráva sa, že v jeho vedení je či bol aj Ivan Weiss (99%). Je to jeden z posledných pozemkov v Karlovej Vsi, kde bola možnosť vybudovať areál pre šport, prírodu a kultúru, navyše v blízkosti Karloveskej zátoky a jestvujúceho schátralého a príliš malého kultúrneho domu. Prednedávnom aj nezávislí poslanci usilovali o záchranu tohto pozemku na takéto využitie. Mesačník Karlovešťan č. 1/2013 hneď vedľa článku o tom ako 14 nezávislých poslancov „valcuje“ zastupiteľstvo, uviedol reklamu na nové obchodné centrum, ktoré tam má vyrásť. Napriek už dnes neúnosnej dopravnej situácii, ktorá sa tým ešte zhorší.

Zápletka – problém KŠK

Karloveský športový klub (KŠK) je príspevkovou organizáciou MČ Karlova Ves, zastrešujúcou činnosť športových klubov. Cez KŠK idú aj všetky financie na šport z rozpočtu MČ. Jeho predseda, ktorého menuje a odvoláva starosta, podpisuje aj nájomné zmluvy. Na základe viacerých sťažností a chýb súčasného predsedu poslanci v priebehu roka 2012 opakovane žiadali starostku, aby ho odvolala a vymenovala nového. Starostka v tom nekonala ani keď úradná kontrola na jar 2012 zistila ďalšie vážne chyby. Koncom roka prišiel návrh na transformáciu KŠK na oddelenie Miestneho úradu. Vzhľadom na doterajšie skúsenosti s prácou niektorých oddelení, a najmä ťažkosťami získať z nich požadované informácie, a minimálnou možnosťou ovplyvniť ich činnosť, väčšina poslancov tento návrh neschválila. Starostke by sa tým zvýšili právomoci a poslancom a členom športových klubov znížili možnosti kontroly a vplyvu na riadenie.

Šéf KŠK I. Valiga v r. 2012 podpísal novú zmluvu aj s futbalovým klubom, ktorý od r. 2000 úspešne trénuje mládež, v súčasnosti má 350 členov, a je jedným z najväčších na Slovensku a najúspešnejších v Západoslovenskom kraji. Zmluvu zneplatnil tým, že ju s porušením zákona nezverejnil na internete. Keď na to kontrola upozornila, nerešpektoval uznesenie rady KŠK a urobil zmluvu o prenájme priestorov s občianskym združením Rodeka, ktoré vzniklo mesiac pred podpisom zmluvy, a ani nie je športovým klubom, čiže podľa štatútu KŠK s ním vedenie KŠK ani takúto zmluvu uzavrieť nemôže. Občianske združenie Rodeka je veľmi blízke karloveským poslancom za SDKÚ a vzniklo potom ako sa zviditeľnili či zostrili rozpory medzi klubom SDKÚ a klubom nezávislých poslancov.

Kto je vinník – spolitizovaní futbalisti?

Podľa médií starostka Karlovej Vsi tvrdí, že ihrisko nemôže byť prenajaté J. Čahojovi, ktorý je manželom poslankyne Čahojovej, ktorá podľa starostky so sestrou – poslankyňou zneužíva situáciu. To je však zavádzanie. FKM KV (futbalový klub) nie je súkromná firma, ale občianske združenie, v ktorom je J. Čahoj jedným z členov vedenia. Neprináša žiaden finančný zisk, a svoju úspešnú činnosť začal viac než jedno volebné obdobie predtým, ako D. Čahojová vstúpila do komunálnej politiky.

Potom, ako nezávislí poslanci s úmyslom šetriť odmietli podporiť starostkin návrh rozpočtu, schválili podstatne upravený, zrušili Radu MZ, lebo nerešpektovala a nereprezentovala názory väčšiny poslancov, odvolali predsedu stavebnej komisie (SDKÚ) a odmietli návrh transformácie KŠK na oddelenie Miestneho úradu, bol vyvesený zákaz vstupu futbalistom na ihrisko a do šatní.

OZ Rodeka vo vyhlásení 5.2. podsúvalo, že FKM KV chce ihrisko na to, aby tam vybudovalo cestu. To je prekrútenie súvislostí a príčin tejto situácie. Futbalový klub nie je developer a poslanci občianskej iniciatívy sa snažili zabrániť aj komerčnej výstavbe na susednej parcele (Aquario). Starostka tvrdí, že deti sú zneužité na politický boj. V tom má pravdu. Spôsobil to však šéf KŠK dosadený starostkou (Smer-SD) v spolupráci s oz Rodeka, ktoré je veľmi veľmi blízke SDKU, tým, že z ihriska a šatní vyhodili futbalový klub. ako nástroj nátlaku či „odplaty“ skupine nezávislých poslancov, do ktorej patria aj štyria poslanci občianskej iniciatívy Naša Bratislava.

Dohru môžu spraviť občania – voliči.

Pavol Martinický

6.2.2013, upravené 20.5.