Ihrisko na Adámiho ulici sa bude volať po spisovateľke pre deti Márii Jančovej

Stredná a staršia generácia, spomeniete si na „Rozprávky starej matere“, ktoré boli povinným čítaním v slovenskej literatúre? Áno, napísala ich spisovateľka Mária Jančová, ktorá poslednú tretinu svojho dlhého, plodného života prežila v Karlovej Vsi.

Prisťahovala sa sem v roku 1974, na Gabčíkovu ulicu. Z jej bytu bol pekný výhľad na ihrisko na Adámiho ulici (vtedajšej Žalmanovej). Chodila tam veľmi často s vnučkami, dcérami pani Magdy Hajnošovej, ktoré sú obyvateľkami Karlovej Vsi doteraz. Bola svedkom jeho výstavby, pritom sa hodne stretávala s miestnymi obyvateľmi. Poznajú a spomínajú na ňu mnohí obyvatelia Karlovej Vsi. Zúčastňovala sa besied a rôznych akcií v karloveskej knižnici na Jurigovom námestí, kde sa o nej nachádzajú záznamy v kronike.

V mladosti sa pani Mária Jančová cez literárnu činnosť zoznámila so svojím manželom, básni¬kom a spisovateľom, Františkom Hečkom. V literárnej činnosti sa navzájom podporovali a povzbudzovali. Životné podmienky nemali ľahké: ona, medzi deťmi obľúbená učiteľka, pôsobila na viacerých miestach Slovenska. Ich ťažký život sa odzrkadlil aj v ich tvorbe. Márii v nábožensky orientovaných básňach „Blahoslavení“ v roku 1941. Jej manželovi, okrem zbierok básní, v románe Červené víno, ktorý vyšiel v roku 1948 v Matici slovenskej v Martine, kam sa rodina presťahovala. Spomínané dielo „Rozprávky starej matere“ sú pravdivými spomienkami na rodnú Oravu. Ilustroval ju akademický maliar Ľudovít Ilečko. Za túto knihu dostala Mária Jančová v roku 1956 cenu Fraňa Kráľa za literatúru pre deti. Za týmto dielom nasledovali ďalšie knihy pre deti: O kapsičke, čo nechcela chodiť do školy, Braček a sestrička, Kojko hľadá rozprávku, Tma, kto sa v tebe skrýva a Žofkine rozprávky – voľné pokračovanie Rozprávok starej matere. Mária Jančová napísala tiež dve zbierky poviedok pre dospelých: Bochník a Divé husi. Jej diela boli prekladané do viacerých slovanských jazykov aj do maďarčiny.

Bola členkou rady vydavateľstva Mladé letá a časopisu Slovenka.

V roku 1978 jej prezident republiky udelil titul „zaslúžilá umelkyňa“. Slovenský zväz žien jej udelil tiež niekoľko ocenení za literárnu, kultúrnu a pedagogickú tvorbu.

6. januára 2001 jej primátor hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy udelil cenu primátora 2001 za celoživotnú kultúrno-spoločenskú a pedagogickú činnosť.

Iniciatívu na pomenovanie ihriska na Adámiho ulici na „Ihrisko Márie Jančovej“ podporila okrem iných jej priateľka, speváčka Darina Laščiaková, aktívny obyvateľ Karlovej Vsi Juraj Hirner, ktorý Máriu Jančovú od malička poznal, spisovateľ Juraj Šebo, vydavateľ Albert Marenčin. V septembri 2014 poslanci Miestneho zastupiteľstva Karlova Ves názov ihriska schválili.

Ďakujem pani Magde Hajnošovej, spisovateľkinej dcére, za podklady a spoluprácu.

Ján Labuda
nezávislý poslanec