Nedotknuteľní. Podarí sa dostať pod kontrolu poľovníkov v Bratislavskom lesoparku?

Napriek všetkému, početné snahy regulovať poľovníctvo v lesoch okolo Bratislavy vždy stroskotali. Podarí sa to konečne zmeniť?

Bratislavské Mestské lesy sú lesy osobitného určenia, kde má mať prioritu šport a rekreácia obyvateľov. Počet návštevníkov každým rokom rastie a je evidentné, že stúpajúci trend bude pokračovať aj naďalej. Zvlášť v tomto ročnom období tu bežne stretávam bežcov či bikerov aj po zotmení, s čelovkou na hlave, ako si idú vyvetrať hlavu po náročnom dni v práci, prípadne si splniť tréningové ambície. Avšak behať po lese s vedomím, že tam niekde v tme poľovníci čakajú na svojho srnca či diviaka, prípadne, keď sa v lese neďaleko vás ozýva streľba, nie je zrovna príjemný pocit. Čoraz viac obyvateľov sa v lese po zotmení necíti bezpečne, dôkazom čoho sú už roky trvajúce petície za úplné zrušenie či obmedzenie poľovníctva v Mestských lesoch. Zatiaľ bez úspechu.
440117_article_photo_niektore-z-posedov-mieria-priamo-na-turisticke-ci-cyklisticke-trasy-fotene-z-cyklotrasy_900x

Niektoré z posedov mieria priamo na turistické či cyklistické trasy (fotené z cyklotrasy)

Pamätám si na príhodu kamaráta, ako sa na jeseň po práci šiel s tehotnou manželkou prejsť k bufetom na Kamzík. Ako sa neďaleko od nich ozvali 2 výstrely a postrelený, kvičiaci diviak sa rútil cez kríky priamo na nich a skonal len pár metrov od cesty. „Zážitok“ na celý život.

Poľovný revír Lesopark má už 10 rokov prenajaté súkromné združenie, ktorému sa zmluva končí v decembri tohto roku. A býva tu rušno. Napríklad za minulý rok sa uskutočnilo 616 individuálnych poľovačiek. Vzhľadom na to, že niektoré z posedov mieria priamo na turistické či cyklistické chodníky, sú obavy návštevníkov pochopiteľné. Poľovníctvo by teda malo byť vykonávané inak. Pod dozorom profesionála z Mestských lesov, ktorý by garantoval bezpečnosť. MLB by tiež mali väčší prehľad, kto sa im vlastne po lese so zbraňou pohybuje a za akých podmienok.

440117_article_photo_grb9tob_900x

V lesoparku sa zver masívne zakrmuje po celý rok, tj aj mimo času núdze, čo výrazne prispieva k premnoženiu diviakov. Takéto správanie kritizuje poľovnícka komora a jedná sa aj o porušenie zákona o poľovníctve

V rámci občianskeho združenia Iniciatíva Naše Karpaty sa podieľame na tvorbe koncepcie pre rozvoj lesoparku do roku 2018 a k poľovníctvu sme preto navrhli nasledujúce opatrenia:

Navrhujeme, aby poľovný revír na území MLB nebol postúpený na tretiu osobu, ale výkon poľovníckeho práva ponechaný a realizovaný vo vlastnej réžii. Výkon poľovníctva by manažovali priamo Mestské lesy z dôvodu vyššej bezpečnosti návštevníkov lesoparku a lepšej kontroly samotných poľovníkov.

Zároveň požadujeme uviesť do praxe nepoľovné zóny s rozlohou 820ha, ktoré boli schválené platným uznesením MsZ č. 1798/2014 a to zóny Železná Studnička (frekventovaná oblasť) a Pánova Lúka (ochrana prírody). V týchto zónach by sa nepoľovalo vôbec. Napriek tomu, že zóny boli schválené poslancami naprieč politickým spektrom už v roku 2014, do dnešného dňa neexistujú! Mesto Bratislava a Mestské lesy ich jednoducho nezriadili.

Ďalej navrhujeme:

  • Prestať využívať posedy, ktoré sú orientované smerom na turistickú trasu alebo cyklotrasu.
  • Časť posedov vyčleniť pre verejnosť na pozorovanie zvierat.
  • Dbať na to, aby (nielen) poľovníci nejazdili autami po nespevnených lesných cestách a lúkach v nepriaznivom počasí (tvorba blatových koľají a ničenie ciest).
  • Nepoľovať formou spoločných poľovačiek.

440117_article_photo_jazdenie-k-posedom-za-dazdiveho-pocasia-ma-aj-taketo-negativne-nasledky_900x

Jazdenie k posedom za daždivého počasia má aj takéto negatívne následky.

Rovnaké pripomienky sme dali aj k návrhu, ktorý by mal ísť na schválenie do mestského zastupiteľstva. Ostáva teda už len veriť, že si konečne aj večer budeme môcť zašportovať, alebo sa len tak prejsť po lese bez toho, aby nám myšlienky zablúdili na zelených mužíkov s puškami na vedľajšej lúke.

Marek Páva
člen Iniciatívy Naše Karpaty

zdroj: blog.sme.sk