500 podpisov

Podpora najmenej päťsto obyvateľov Karlovej Vsi je potrebná pre nezávislého kandidáta, aby sa mohol postaviť na štartovú čiaru komunálnych volieb. Na tú štartovú čiaru, na ktorú sa stranícki kandidáti dostanú bezpracne na základe pečiatky politickej strany.

Platí síce ústavná rovnosť, ale napriek tomu ty, ja, skrátka ktorýkoľvek „bežný občan“ musí absolvovať niečo ako predkolo futbalovej ligy majstrov. Toto „predkolo“ nie je vôbec jednoduché. Skúsenosti z nedávnych župných volieb ukazujú, že na získanie jedného podpisu je potrebných najmenej osem minút. Teda na získanie 500 podpisov je to najmenej 66 hodín. S malou podpisovou rezervou sú to dva celé pracovné týždne. Navyše, ak v župných voľbách veľa ľudí podpísalo kandidačné listiny všetkým trom kandidátom, v komunálnych voľbách sa bude vôľa podpísať 25 kandidačných listín hľadať veľmi ťažko.

Čas sa neúprosne kráti. Podpísané hárky sa musia odovzdať najmenej 60 dní pred konaním volieb, teda niekedy v septembri. Prázdninové obdobie nie je na zber podpisov extra priaznivé. Preto každý, kto chce kandidovať za poslanca miestneho zastupiteľstva, sa musí činiť práve v týchto dňoch. V komunálnych voľbách v roku 2014 sme si spolu s priateľmi z iniciatívy Naša Bratislava zbierali podpisy obyvateľov na kandidačné listiny. Vtedy postačovalo 400 podpisov (pozn. počet podpisov zdvihla na 500 novela zákona platná od r. 2018). Viaceré kolegyne a kolegovia získali tento počet. Zber podpisov sme sa vtedy rozhodli predčasne ukončiť a kandidovať ako nezávislí kandidáti na listine politických strán (Zmena zdola, OĽaNO, OKS). Je pravdou, že niektorí z nás si situáciu veľmi zjednodušili, napr. ja som mal iba 207 podpisov, ale to nebol hlavný dôvod. Času na získanie podpisov bolo dostatok. Tým skutočným dôvodom bola nemožnosť nezávislých mať zástupcu vo volebných komisiách. Volebný zákon č. 346/1990 §11, odstavec (4) priznáva právo na zastúpenie vo volebných komisiách iba politickým stranám. Voľby v roku 2014 organizovala vtedajšia starostka Iveta Hanulíková. Kandidovať v takýchto voľbách, bez zastúpenia vo volebných komisiách, by bolo nielen prejavom nezaslúženej dôvery, ale najmä hrubou chybou, ktorá by pravdepodobne ovplyvnila výsledky volieb.

Voľby v roku 2018 organizuje terajšia starostka Dana Čahojová. Aj keď naše názory na riešenie problémov neboli vždy totožné a zjednocovanie názorov nebolo ľahké a jednoduché, v rovine morálky a etiky je pre mňa silným vzorom. Má moju plnú dôveru. Som presvedčený, že voľby zorganizuje nielen v súlade so zákonom, ale predovšetkým v duchu „fair play“.

Pevne verím, že s vašou pomocou sa podarí získať dostatočnú podporu nielen mne osobne, ale všetkým kolegom z iniciatívy Naša Bratislava, ako aj každému, kto sa rozhodne kandidovať bez podpory politických strán. Podpora občanov je oveľa viac ako podpora straníckych centrál.
Za každý podpis a za každý prejav dôvery vopred ďakujem.


Rudolf Rosina
nezávislý poslanec