Dom starostlivosti pre seniorov

Na tom, že nám chýba zariadenie pre seniorov, sa už v predchádzajúcom volebnom období zhodli poslanci so starostkou Hanulíkovou. Napriek tomu možno povedať, že aj keď sa spravilo niekoľko dobrých krokov, príprava jeho výstavby postupovala príliš pomaly. Popri finančnej náročnosti takéhoto projektu boli hlavným dôvodom rozdielne názory na to, ako postupovať.

Karlova Ves odkúpila začiatkom roka 2012 budovu bývalej obvodnej policajnej stanice na Janotovej. Plánovala tam vybudovať zariadenie pre seniorov a požiadala magistrát o zverenie pozemkov pod touto budovou. Cena bola relatívne výhodná a bolo treba rýchlo konať. Budova postavená na iné účely je však v zlom technickom stave a nemožno ju jednoducho prestavať. Starostka však niekoľkokrát predložila poslancom žiadosť, aby schválili prostriedky na vybudovanie denného stacionára podľa konkrétnej štúdie. Schválenie projektu však nepriniesli ani opakované dlhé diskusie. Príčinou bola aj nejasnosť v pojmoch a želanej náplni objektu. Normy a predpisy totiž poznajú niekoľko druhov takýchto zariadení, pričom každý má presne určenú kapacitu, spôsob prevádzky i nároky na vybavenie a personál. Od toho sa aj odvíjajú rôzne požiadavky na priestor a financie. To neodborníci presne neovládajú a v bežnej reči sa preto často používajú všeobecné a teda z hľadiska týchto noriem nepresné a občas i zmätočné pojmy. Diskusiu teda predlžovalo aj to, že sme nevedeli, aký objekt konkrétne potrebujeme. Preto nebolo možné tento návrh kvalitne posúdiť a zodpo- vedne naň odhlasovať peniaze.

Dobrým krokom vedenia mestskej časti a referátu posudkovej činnosti a opatrovateľskej služby bol prieskum, ktorým sa v roku 2013 aj medzi seniormi zisťovalo, aký druh zariadenia Karlova Ves najviac potrebuje. Zúčastnilo sa ho však príliš málo občanov. Začali sa hľadať aj iné alternatívy, ktoré by mohli byť lacnejšie alebo rýchlejšie realizovateľné. Napríklad na zasadaní 11. 2. 2014 sa riešila možnosť vybudovať takéto zariadenie v jestvujúcom objekte škôlky na Borskej 2.

V diskusii som viackrát pripomenul, že na dobré rozhodnutie, kde vybudovať takýto objekt, a či stavať nový alebo upraviť jestvujúci, je potrebné vypracovať zhodnotenie a porovnanie alternatív na základe viacerých dôležitých kritérií. To potvrdzuje aj skutočnosť, že aj autori štúdie, ktorú sme opakovane schvaľovali, v nej uviedli, že lokalita na Janotovej je nepriaznivá z hľadiska normou požadovaného presvetlenia.

Významným posunom bolo preto uznesenie č. 504/2014 z 15. 4. 2014. V ňom miestne zastupiteľstvo žiadalo prednostu o vypracovanie lokalitných programov, ktoré umožnia poro- vnávanie výhod a nevýhod vybudovania zaria- denia pre seniorov (ZpS) v lokalitách Janotova 12, Janotova 15, Lackova 4, Borská 2 pri zohľadnení minimálne týchto kritérií:

  • ako lokalita vyhovuje účelu zariadenia pre seniorov,
  • celkové náklady na: a) výstavbu, b) prevádzku ZpS,
  • za aký čas sa dá ZpS uviesť do prevádzky,
  • ako daná lokalita zohľadňuje občianske a technické zázemie pre užívanie ZpS,
  • ako daná lokalita zohľadňuje možnosť trávenia voľného času v areáli a v okolí pri užívaní ZpS,
  • aká je dostupnosť k lokalite:
    a) MHD,
    b) pešo,
    c) individuálna automobilová doprava,
  • ako zohľadňuje maximalizáciu úžitku pri dodržiavaní hygienických, zvlášť svetlo-technických noriem.

Poslanci tiež žiadali zorganizovať verejné zhromaždenie na zistenie názoru obyvateľov a pred ním informovať verejnosť o lokalitách, ktoré prichádzajú do úvahy a o kritériách, podľa ktorých budú hodnotené.

Až o 4 mesiace, uprostred prázdnin, 15.8. 2014, zverejnil miestny úrad objednávku na vypracovanie architektonických štúdií na uvedené ďalšie tri lokality. Poslancami požadované verejné zhromaždenie zvolal až na 20. novembra, týždeň po komunálnych voľbách. Dozvedelo sa o ňom príliš málo občanov. Tam architekti prezentovali vypracované štúdie aj s peknými obrázkami a niektorými, na tento účel zbytočne podrobnými a pre neodborníka nevyužiteľnými, informáciami. Ani občania, ani poslanci však nedostali informácie požadované uznesením č. 504/2014.

V rokoch 2013-2014 však už miestny úrad z našich daní zaplatil za projektovú prípravu tejto akcie spolu 23 415,- eur. Z toho v roku 2013 za architektonickú štúdiu na Janotovu 15 zaplatil 1 140 eur a vo volebnom roku 2014 za tri objemové štúdie 2 880,- (Borská 2) + 4 440,- (Janotova 12) + 5 880,- (Janotova 15). Za zameranie skutočného stavu objektov Borská 2, Janotova 12, Lackova 4 zaplatil 5 300,- a za rozmnoženie materiálov 535,-. Odhliadnuc od toho, že stále nemáme spracované potrebné údaje na rýchle a kvalifikované rozhodnutie o stavbe domu pre seniorov, ako projektant môžem konštatovať, že tieto tri objemové štúdie by sa dali spraviť za polovicu a pri štandardnom počte 6 paré projektu býva rozmnožovanie zahrnuté v cene.

Ing. Pavol Martinický nezávislý poslanec