Park Iva Nesrovnala

Grigorij Alexandrovič Poťomkin sa stal známy nie len tým, že po ňom pomenovali krížnik, ale aj tým, že za jeho vlády vošiel do dejín pojem potemkinovské dediny. Ľsťou chcel vyvolať zdanie existencie niečoho, čo v skutočnosti neexistovalo. Postavil kulisy niečoho, čo malo byť, ale v skutočnosti nebolo a boli len atrapy.

Keďže sa roztrhlo vrece s kandidátmi na primátora, aj ten súčasný sa činí. Okrem iného založil facebookovú stránku „Ivo Nesrovnal pre Bratislavu“. Tu prezentuje svoje úspechy a starostlivosť o mesto. Otázka znie, či to nie sú len atrapy alebo povestná potemkinovská dedina na prikrášlenie holej skutočnosti. Položme si teda aj otázku, čo urobil primátor pre Karlovu Ves?

Ako prvé musí každému napadnúť rekonštrukcia električkovej trate. Podľa pôvodných zámerov už mala byť ukončená. Od Mosta SNP až do Dúbravky. V skutočnosti sa ani len nezačala. Nezačala sa pre nepripravenosť investora. Hlavné mesto nemá doposiaľ projekt dopravného riešenia počas výstavby. Pamätáme si, ako kolabovala doprava pri prácach na kanalizačnom zberači pri Riviére. Poznamenávam, že na riešenie dopravnej situácie v Karlovej Vsi, najmä pri rekonštrukciách a nepredvídaných výpadkoch, je prioritne potrebné zoštvorprúdniť Harmincovu ulicu v Dúbravke a vyriešiť spojenie Karloveskej so Starými Gruntami. Existujúca komunikácia nepostačuje ani pre súčasnú prevádzku, nieto ako obchádzková trasa. Za celé volebné obdobie sa zanedbávali nadchody, nechali rozpadať schody, zastávky na Karloveskej s odôvodnením, že čoskoro sa to v rámci rekonštrukcie vyrieši. Nevyriešilo sa nič.

Druhým činom pre Karlovu Ves bolo vyhlásenie primátora, že medzi čerpacou stanicou Shell a poisťovňou Allianz vybuduje park. Tu pred asi dvoma rokmi ukončila BVS–ka rekonštrukciu kanalizačných zberačov. Jej povinnosťou bolo parcelu na záver zrekultivovať, upraviť a vykonať výsadbu. V tomto smere prebehli aj nádejné rokovania s vedením mestskej časti. Do hry však vstúpil primátor. Ten v rámci televíznej promoakcie vyhlásil, že tam postaví pre Karlovešťanov park. Na verejnosť prenikla informácia, že má stáť 400 tisíc eur! To je asi 120 eur na meter štvorcový! Nestalo sa nič. Keď výška buriny v tejto lokalite presiahla jeden meter, objavila sa na facebooku uštipačná stránka „Park Iva Nesrovnala“. Možno pričinením práve tejto stránky začalo hlavné mesto pozemok aspoň sporadicky kosiť. Doposiaľ sa nepodarilo obstarať realizátora diela. Nikto sa o zákazku neuchádzal. Jediné, čoho sme sa dočkali, je päť tabúľ, ktoré nám oznamujú, že na tomto mieste má raz nejaký park byť a upozorňujú, aby tam nikto nič nevysádzal.

Ak chcel primátor investovať do Kalovej Vsi také veľké peniaze, mohol začať napríklad komunikáciou na Starých Gruntoch. Tam by sa tie peniaze celkom iste zišli viac.

Napokon sa mi pred očami zjaví karloveská knižnica. Knižnicu prevádzkuje mestská časť, ktorá ju má v podnájme od hlavného mesta. Hlavné mesto ako majiteľ a správca budovy vykonáva takmer nulovú aktivitu. Toto netreba komentovať, stačí sa pozrieť na kontrast medzi knižnicou a susediacou Karloveskou Klubovňou. Poznamenávam, že pre mestskú časť Karlova Ves je budova knižnice „cudzí majetok“, a preto zo zákona nesmie doň investovať.

Napadá mi ešte všeličo. Napríklad karloveskí cyklisti a ich prejazd po nábreží po faktickom zrušení cyklotrasy európskeho významu. Napadajú mi aj vodiči, ktorým sa pri Zuckermandli postavili do cesty ďalšie dva semafory. Ďalšia tortúra ich čaká na nábreží počas výstavby na území PKO a po nej. Napadajú mi aj bežní užívatelia verejnej dopravy, ktorí sa márne dožadujú úpravy grafikonov, linkových trás alebo klimatizovanej tridsaťdvojky.

Rád by som aspoň na záver spomenul niečo pozitívne, čo urobil primátor pre Karlovu Ves. Problém je, že mi nič nenapadá! To, čo sa zlepšilo, je vo väčšine prípadov zásluha miestnej samosprávy.


Peter Lenč
nezávislý poslanec