Problém – Školské námestie Dlhé Diely

V roku 2012 sa vyskytla možnosť zrekonštruovať s pomocou prostriedkov EÚ nejaký verejný priestor v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves. Poslanci schválili prípravu takéhoto projektu pre Školské námestie na Dlhých Dieloch. Z dobrého úmyslu sa však vyvinulo riziko nehospodárneho využitia pol milióna eur.

Na začiatku bola informácia o možnosti získať približne 500 000 eur z prostriedkov EÚ. Tie však sú účelovo viazané a ich využitie musí podliehať jasným pravidlám. V tomto prípade je to podmienka finančnej spoluúčasti obce alebo mestskej časti, a to, že musí ísť o verejný priestor, ktorého jediným vlastníkom (vrátane pozemku) je táto mestská časť. Po preskúmaní a zvážení reálnych možností poslanci schválili prípravu projektu na rekonštrukciu Školského námestia medzi školou A. Dubčeka a kostolom. Tento priestor síce nie je zdevastovaný, ale je hojne využívaný a zaslúžil by si viacero vylepšení. Zišlo by sa tam najmä viac stromov, zavlažovanie, popri jestvujúcom ihrisku pre malé deti aj hracie a športové prvky pre mládež, prípadne nejakú architektonickú plastiku, ktorá môže zároveň slúžiť ako „náradie“ pre väčšie deti.

Súčasne s rozhodnutím začať tento projekt, sme v záujme maximálnej kvality žiadali, aby sa prostredníctvom súťaže spravili architektonické návrhy, na základe ktorých by sa po diskusii a pripomienkovaní zadal projekt. To sa nepodarilo, lebo prvé štádium prípravy trvalo miestnemu úradu dlho, a potom objednal vypracovanie projektu u jedného dodávateľa s odôvodnením, že na súťaž už nie je čas.

Miestne zastupiteľstvo zriadilo komisiu, ktorá sa v spolupráci s projektantom venovala príprave projektu. Projektanti niektoré pripomienky členov komisie zapracovali do projektu, niektoré nie. Niektorí členovia komisie sa nezúčastnili všetkých rokovaní s projektantmi, a dostali niektoré dôležité informácie o zmenách až tesne pred rokovaním MZ o tejto veci.

Výsledný návrh dostali poslanci na preštudovanie tesne predtým ako o ňom hlasovali. Prezentácia nebola dostatočná na to, aby poslanci mohli získať jasný názor na to, čo vlastne schvaľujú. Hlasovalo sa pod tlakom, že už nie je čas na ďalšie zmeny a diskusie, lebo keď sa to hneď neschváli príde mestská časť o možnosť získať prostriedky z fondov EÚ. S úmyslom neprísť o tieto prostriedky na skvalitnenie životného prostredia preto veľká väčšina poslancov schválila podanie žiadosti s týmto projektom na príslušné úrady.

Až po schválení projektu a lepšom naštudovaní podkladov (na ktoré predtým nebol čas) sme zistili, že projekt nespĺňa to, čo sme na začiatku očakávali. Rekonštruovať sa nebude celé námestie, iba jeho časť. Návrh, ktorý sa schválil, predstavuje iba výmenu funkčného osvetlenia za nové, výrazne drahšie, zmenu dizajnu časti námestia, s novým povrchom peších komunikácií, výmenu lavičiek, a nahradenie funkčných a zachovalých prvkov detského ihriska za nové. Nezmenil sa počet týchto prvkov. Nové majú síce modernejší dizajn, ale sú aj podstatne drahšie a je otázne, či prinášajú nejaké zlepšenie z hľadiska potrieb detí tej vekovej kategórie, ktorá dnes využíva detské ihrisko,. Hlavný prvok je síce dizajnovo efektný, ale pre malé deti dáva skôr menej hracích možností ako jestvujúca zostava s domčekom, ktorá sa má odstrániť. Nerieši sa ani požadovaná možnosť polievania zelene, ktorá v lete trpí hlavne nedostatkom vody.

Takto vzniklo riziko dvoch nedobrých výsledkov: 1. Rok sa bude prerábať námestie, a potom občania zistia že nezískali žiadnu vyššiu kvalitu, len vynovený dizajn časti námestia za pol milióna eur, a začnú kritizovať, že sme zle využili peniaze. Vyskytli sa aj prípady, keď EÚ nepreplatila neefektívne vynaložené prostriedky. 2. Poslanci neschvália pokračovanie tejto akcie, a prídu výčitky, že sme zahodili príležitosť získať prostriedky na skvalitnenie životného prostredia. Preto poslanci 30.4.2013 schválili žiadosť zvolať verejné zhromaždenie za účelom prezentácie pripravovanej rekonštrukcie Školského námestia.

Na to, aby toto zhromaždenie splnilo svoj účel, a aby sa poslanci aj občania jasne oboznámili s návrhom rekonštrukcie, poslanci žiadali pripraviť nasledovné podklady:

  • Výkres pôdorysu námestia s vyznačenými objektami školy, kostola, a cesty, ktoré ho ohraničujú, a s vyznačeným jestvujúcim stavom zelene, peších komunikácií na námestí a hranice tej časti námestia, na ktorej sa plánuje rekonštrukcia.
  • Pôdorys navrhovaného nového stavu v rovnakej mierke, podobnej grafike, tiež s vyznačením ohraničujúcich objektov.
  • Počet odstránených jestvujúcich a navrhovaných nových svietidiel
  • Počet odstránených jestvujúcich a navrhnutých nových lavičiek, s rozlíšením, či ide o lavičky s operadlom alebo bez neho.
  • Zoznam – počet a druh odstránených jestvujúcich hracích prvkov a preliezok pre deti, s vyobrazením (foto) aspoň najväčších z nich.
  • Zoznam – počet a druh nových hracích prvkov vrátane ceny.
  • Počet navrhnutých odstránených a nových stromov.

Podobne ako o developerských aktivitách a prebiehajúcich stavebných konaniach, ani o príprave rekonštrukcie Školského námestia nebola verejnosť dostatočne informovaná. To však výrazne znižuje beztak príliš malé možnosti občanov ovplyvniť výstavbu, ktorá sa ich priamo dotýka, a narábanie s verejnými prostriedkami pochádzajúcimi z ich daní. Preto dúfam, že na verejné zhromaždenie, ktoré sa bude konať 22. mája o 18. hod v dome kultúry na Molecovej príde čo najviac občanov, a miestny úrad zodpovedne pripraví požadované podklady, aby sa z nich účastníci naozaj dozvedeli o čo tu ide.

Pavol Martinický, 20.5.2013