Ftáčnik Karlovešťanom nevyhovel, vyhovie prokuratúre?


Nedajte sa oklamať tichom v Karloveskom ramene

Zmena primátora nepriniesla zmenu v súhlasnom stanovisku mesta, ale  iba predĺžila agóniu v Karloveskom ramene. Dnes sa zdá, že svitla nová nádej. Prokurátor požiadal primátora Ftáčnika o zmenu stanoviska hlavného mesta pre porušenie zákona a Obvodný úrad životného prostredia zrušil výrubové povolenie stromov . Je na mieste otázka: Komu napokon vyhovie primátor? Prokuratúre, pobúreným Karlovešťanom či potrebám investora?

Už asi päť rokov trvá odpor verejnosti proti výstavbe v Karloveskom ramene. Problém vznikol, keď bývalí karloveskí poslanci súhlasili s nevýhodným predajom lukratívnych parciel v Karloveskom ramene neslávne známemu developerovi. Developerovi, ktorému navidomoči neprekážalo, že toto územie je regulované predovšetkým na využitie pre šport a rekreáciu.

Nemožno obviniť všetkých bývalých poslancov zo zaujatosti v prospech investora. Je možné, že tí dôverčivejší sa nechali nachytať prísľubom novej obecnej lodenice. I pre vodákov s tradičným zázemím v zátoke bola táto vidina veľmi lákavá. Čoskoro sa na vlastnej koži presvedčili jedni i druhí, že sľuby sa sľubujú, a …a, že to také jednoduché nebude.

Investor na prvý pokus nedostal kladné vyjadrenie mesta. Osemposchodovú bytovku však nebol problém premenovať na “Ubytovňu pre športovcov“ a v súlade so zabehanými zvyklosťami súhlasné stanovisko hlavného mesta bolo čoskoro na svete. Pozorným neušlo, že sa jedná o vybudovanie takmer identického stavebného objektu ako dva predchádzajúce. Športovci zo zátoky miesto novej lodenice dostali od spriazneného investora štúdiu na novú v hodnote cez 40 miliónov bývalých slovenských korún. Tie zrazu akosi chýbali.

Arogantné správanie investora voči platnému územnému plánu a voči relatívne silnej vodáckej tradícii v oblasti zátoky spustili petíciu za záchranu prístupu občanov k vode Dunaja a silný odpor novozvolených poslancov miestneho zastupiteľstva voči výstavbe.

Dnes je situácia taká, že nestojí ani objekt KR III , ale ani nová karloveská lodenica.


V zátoke je na prvý pohľad ticho, loďky sa kĺžu po hladine a čeria vodu skoro ako za starých čias.

Nedajte sa oklamať. V zákulisí prebieha čulá aktivita investora, ktorý neomylne ide za svojim cieľom. Športovci zo zátoky hľadajú podporu, kde sa dá. Klub vodných športov dostal výpoveď, lebo úschovne lodiek už stoja na pozemku nového majiteľa. Ozývajú sa niektorí obyvatelia už stojaceho bytového domu, že im niekto pokazí výhľad na krásnu scenériu.
Nespokojným poslancom v Karlovej Vsi hrozí stavba, ktorá je podľa väčšiny z nich v rozpore so zákonom, a ktorú sľubovali zastaviť. Nepomáha, že prijímajú jedno uznesenie za druhým, že sa zhodli na vyhlásení stavebnej uzávery, že vypisujú a opakovane navštevujú nového primátora Bratislavy. Ich naliehanie, aby zrušil záväzné stanovisko k výstavbe, ktoré vydal bývalý primátor Andrej Ďurkovský, bolo opakovane zamietnuté. Primátor staré rozhodnutie práve naopak začiatkom tohto roka potvrdil. Vysvetľoval karloveským poslancom, že inú možnosť nemá. Dokonca namietal, že výklad územného plánu odporcov výstavby nie je jediný, a že mesto nenachádza zákonný dôvod na spochybnenie už vydaného stanoviska.

My si myslíme, že má.
Ale sťaby hrach na steny hádzal… a čas pracuje proti všetkým odporcom výstavby.
Hoc by sa dalo s nadsázkou konštatovať, že každý deň bez buldozérov a pilčíkov v zátoke je malé víťazstvo.

Doba však zrejme nie je investorovi naklonená až tak, akoby si želal. Novinkou je protest generálnej prokuratúry proti záväznému stanovisku hlavného mesta.
To stavia do úplne nového svetla argumentáciu primátora Ftáčnika. Prokurátor totiž konštatuje, že platné stanovisko je nezákonné, žiada ho zrušiť a nahradiť takým záväzným stanoviskom, ktoré bude v súlade so zákonom a s ostatnými všeobecne záväznými i právnymi predpismi. Prokurátor okrem iného doslovne uvádza, že stanovisko nebolo vydané v súlade s princípmi dobrej správy, ktorá chráni verejné dobro na základe transparentnosti, efektivity, rovnosti , zákonnosti.
Bratislavská verejnosť so záujmom očakáva, ako sa primátor vyrovná s touto úlohou.

Ďalšou lastovičkou na obzore je stanovisko Obvodného úradu životného prostredia v Bratislave. Úrad vyhovel protestu prokurátora a zrušil svoje vlastné rozhodnutie o tom, že investičný zámer v zátoke nemá nepriaznivý vplyv na životné prostredie. Taktiež zrušil výrubové povolenie na 56 stromov a kroviny v zátoke. O výrube bude možné znova rozhodovať až po ukončení konania o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.

Zostáva nám veriť, že sa snáď pri rozhodovaní o veciach, ktoré sa týkajú verejného záujmu blýska na lepšie časy. Rozhodne nie je namieste, nechať sa uchlácholiť. Inak nás v budúcnosti čaká obraz nábrežia olemovaného neforemnými budovami á la Riverpark od Zuckermandlu, Vydrice do Karloveskej zátoky a odtiaľ plynule až na Kráľovu horu. Miesto romantickej idylky relaxujúcich športovcov bude zátoka olemovaná luxusnými hausbótmi pre rozmaznanú smotánku.
Nepríjemná predstava.
Čo vy na to?

Dana Čahojová